Suudi Arabistan Sineması!?!?

suudi-1.jpg

Her ülke sinemasının kendine göre ilginç özellikleri var. Ancak Suudi Arabistan sineması tüm ülkeler arasından çok farklı ve ilginç bir özelliğiyle sıyrılıyor. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen Suudi Arabistan’da son 50 yılda sadece iki film çekildi.

Suudi Arabistan ve sinema diyince petrol kaynaklı yeşil sermaye ve emirlik düzeninde yaşanan birçok “ikiyüzlü” tutumdan biriyle daha karşılaşıyoruz. Aslında anlamamız ve kabul edebilmemiz çok zor ama “şeriat yasalarına göre sinemanın yasak olması”, “öyle yaşamak istiyorlarsa yapabileceğimiz bir şey yok” argümanıyla bir anlamda kabul edilebilir görünüyor. Ancak ikiyüzlülük tam da burada başlıyor. Ülkede dünyanın dört bir yanından 500’e yakın dijital kanalı hiçbir sansür olmadan seyredebiliyorsunuz. (Örneğin ülkede HBO’yu seyretmek mümkün) Hemen her filmin DVD’sini bulabiliyorsunuz. Suudi araplar için sinema bir tabu veya günah olarak görülmüyor. Sinema yasağı tüm dünyaya “bakın ne kadar müslümanız, sinema bile yasak” demenin göstermelik ve sahte bir yolu.

Ülkede sinema filmi çekmek, yayınlamak ve sinema salonu açmak yasak. Suudi Arabistan kimliği taşıyan bir kadının kamera karşısına geçmesi de yasak. Bu yasağı delen isim yine kural koyucu tabakadan biri, Prens El-Velid bin Telal olmuş. Prensin “Bu ikiyüzlü bir tutum, sinema yasağı kalkmalı” diyerek çektiği “Keif El Hal?” (Nasılsın?) isimli film, büyük tepkilere neden olmuş. Filmin çekimleri polis baskısı nedeniyle Bahreyn’de gerçekleştirilmiş. Kanadalı bir yönetmenin, mısırlı bir senaristin yapıtını sinemaya uyarladığı filmin kadın başrol oyuncusu ise Ürdün’den getirtilmiş. Bir alışveriş merkezinde açılan sinemada filmi izlemek isteyenler fanatikler tarafından taşlanmış. (Filmin tamamını bu linkten izleyebilirsiniz http://films-zik.net/Film-Keif-ALHal.html)

suudi-2.jpg

Suudi sinemaseverlerin durumu da içler acısı. Evde değil de bir sinema perdesinde film izlemek için 500 kilometre yol kat edip Bahreyn’e gitmek zorundalar. Bu yüzden suudlar kendilerini “en pahalı sinema biletine sahip ülke” olarak nitelendiriyorlar.

Suudi sinemacıların durumu ise çok kötü değil. Ülkede sinema filmi çekmek yasak olsa da TV’ler için dizi çekmek yasak değil. Dizilerden büyük paralar kazanan yönetmen ve prodüktörlerin yasağı delmek için yaptıkları tüm girişimler kraliyet muhafızları tarafından engellenmiş. Gizlice çekilen kısa filmlerle yasağı delmeye çalışan sinemacılar da mevcut. Hemen hepsi kamuoyunun arkalarında olduğunu, şeriat yönetiminin yapabileceği tek şeyin filmleri imha etmek olduğunu ve kendilerine ceza veremeyeceğini belirtiyor. Kraliyet ailesinin içinde destekçilerinin artmasıyla çok yakında yasağın kalkacağı umuduyla yaşıyorlar.

Annelerimiz küçükken tabağımızdakini bitirmediğimizde “Ye bakayım! Bunu bulamayanlar da var”derlerdi. Bir daha sinemada film izlemeye gittiğinizde aklınızda bulunsun, bu şansı hayatları boyunca yakalayamayan sinemaseverler de var.

Resim: 2006’da çekilen Keif Al Hal’den erotik sayılabilecek bir sahne.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın