Taken By Storm: Görsel Rock Tarihi1968’de Los Angeles’ta bir grup arkadaşın kurduğu Hipgnosis isimli bir görsel tasarım şirketi kendisine gelen talepler arasında bir konuya özel bir önem verdi ve ortaya mükemmel bir iş çıkardı.

Bu iş Pink Floyd’un “A Saucerful of Secrets”inin kapağıydı. Aubrey Powell ve yaratıcı beyin Storm Thorgerson’un kurduğu şirket bu albüm kapağının ardından Pink Floyd’la çalışmaya devam etti. The Dark Side of The Moon’un ardından tüm gruplar kapılarının önünde yatmaya başladı. Black Sabbath, The Pretty Things, UFO, 10cc, Bad Company, Led Zeppelin, AC/DC, Scorpions, Yes, The Alan Parsons Project, Genesis, ELO ve XTC’nin müzik tarihine geçen kapakları art arda geldi.

Storm Thorgerson çeşitli teknikler kullanılan albüm kapaklarında bir noktaya çok büyük önem veriyordu: “Albüm kapağının ana görselinin “gerçek bir fotoğraf” olması.” Buna en iyi örnek Pink Floyd’un “A Momentary Lapse of Reason”ının kapagında sahilde belirli bir düzen içinde duran yataklardır. Hiçbir montaj tekniğinin kullanılmadığı bu fotoğraf için gerçekten 765 yatak sahile getirildi.

Fotoğraf sanatının, art direktörlüğün rock müzik tarihiyle iç içe geçtiği Hipgnosis ve Storm Thorgerson’un hayatı, Roddy Bogawa’nın belgeseliyle sinemaya geliyor. “Taken by Storm: The Mind Movies of Storm Thorgerson and Hipgnosis” adını taşıyan belgesel ilk gösterimini “SXSW”de (South by Soutwest Festival) gerçekleştirecek. Filmi oluştururken Storm Thorgerson’un kişisel film ve fotoğraf arşivinden yararlanan Bogawa, Pink Floyd’dan David Gilmour ve Nick Mason, Robert Plant, Peter Gabriel, Dominic Howard, Cedric Bixler Zavala gibi müzisyenler, yardımcıları, grafik sanatçıları ve daha birçok kişiyle de röportajlar gerçekleştirmiş.

Her müziksever ve görsel sanatlarla uğraşan insanın izlemesi gereken bu film için festivalleri beklemek durumunda kalacağız gibi görünüyor.


Leave a Reply