Kategoriler
seçki

TED’den Sinemayla İlgili Sunumlar

Edip Can Rende, TED kapsamında yer alan sinema ile ilgili sunumları derledi.

Özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü hocalarının öğrencilerine tavsiye ettiği bir site www.ted.com. 2012’yi sonlandırırken hala bu siteden haberi olmayan kayıp gençler ve genç kalmaya çabalayanlar için sitenin misyonunu kabaca anlatalım.

TED’de her türlü sunuma yer verilir. Konuşmacı ilgisini çeken, uzmanı olduğu bir konu hakkında yirmi dakikayı aşmamak kaydıyla bir sunum gerçekleştirir. Bu sunumların tamamı kameraya alınır ve daha sonra veya canlı olarak www.ted.com’da yayınlanır. İnsanı bilgilendiren, aydınlatan az sayıdaki sitelerden birisi olan TED’den sizler için sinemayla ilgili olan sunumları ayıkladık.

İlk sunumda James Cameron kendi çocukluğunu, bilim-kurguya, uzaya ve sinemaya duyduğu aşkı, “Titanic” ve “Avatar”ın perde arkalarını anlatıyor. İkincisinde dizi dünyasının önemli yaratıcı ve yapımcılarından olan J.J. Abrams gizemi neden çok sevdiğini anlatıyor. Abrams’ın dizilerinde önplanda olan hep gizemdir. Sezonlar boyunca bazı şeyler saklı kalır ve karakterler bu özenle saklanmış şeyleri aydınlatmaya, gün ışığına çıkarmaya çalışırlar. Bu sunumda Abrams gizeme olan ilgisinin nedenlerini dile getiriyor. “Impossible Photography” adlı sunumda ise daha çok fotoğrafçılık ile ilgili bilgiler veriliyor. Sunumlardan birisinde Bollywood’un ünlü yönetmenlerinden, Hollywood’ta da çalışan Shekhar Kapur’un hayatı, diğerinde Benjamin Button’ın yüzünün nasıl tasarlandığı anlatılırken geriye kalan sunumlarda hikaye anlatma üzerine bilgiler veriliyor.

James Cameron: Before Avatar… A Corious Boy

J.J. Abrams: The Mystery Box

Erik Johansson: Impossible Photography

Tiffany Shlain: From Failure to Innovation: Filmmaking in the Cloud

Ed Ulbrich: How Benjamin Button Got His Face

Andrew Stanton: The Clues to a Great Story

Shekhar Kapur: We Are the Stories We Tell Ourselves

Bir cevap yazın