Terminator Salvation: Çıta Çok Yüksek!


5 haziranda Terminator Salvation Türkiye’ de gösterime giriyor. Beraberinde birçok soruyu da getiren bu devam filminin ilk elden muhatabı hiç kuşkusuz Terminator 2. Judgment Day hakkındaki yazıda da belirttiğimiz üzere bu film ulaşılması güç bir çıta koymuştu; hem öykü ve karakterler açısından, hem de görsel üslup açısından. Yeni Terminator filminde bunlardan birinin, yani ufuk açıcı görsel deneyimin yakalandığı gözden kaçmıyor. Zaten aksiyon filmleri üstünde uzmanlaştığını söyleyebileceğimiz McG’ nin yönettiği filmin görsel yapısı da bir hayli etkileyici. Yalnız Terminator filmleri daha çok senaryoları ve kurgusal yetkinlikle ön plana çıkar. Roger Ebert’ in Terminator 4 hakkında yazdığı yazının girişinde belirttiği gibi ( her ne kadar sinema görsel bir sanat olsa da) sinemada önce senaryo gelir. Terminator 4 filmini izledikten sonraysa sinemada artık “storyboard” un ilk sırada geldiğini düşünmüş. Buna rağmen Total Film’ in yeni filmi beğenmesi ve bunu 11 maddelik bir listeyle açıklaması umut verici. Üstelik listenin ilk sıralarında oyunculukların ön plana çıkması çoğu bilimkurgu hayranını teskin ediyor. Bunun yanında devam eden maddelerde görselliğin övülmesi ve Total Film’ in eğlencelik işleri daha çok seven konseptte bir dergi olması beğenilerini sorgulama nedeni de olabilir.

İnternette dördüncü Terminator filmi hakkında dönen önemli bilgiler -ki bir kısmı önemli hikaye dönüşlerini de içeriyor- filmin oldukça karmaşık olabileceğini gösteriyor. Ana olarak makine ve insan arasındaki ayrıma odaklanan Terminator filmlerinin içinde teknolojik  ve düşünsel gelişmelerle seyircinin ilgisini çekme konusunda en zora düşmesi beklenen film olan Terminator Salvation seyircisine insan ve makine arasındaki farktan ziyade benzerlikleri verirse ya da simbiyotik yaşamı öne çıkarırsa daha bir başarılı olacak gibi.

Film hakkındaki önemli bilgilerden ziyade bir de Christian Bale’ in görüntü yönetmenine sette bağırıp çağırmasıyla ilgili ses bandının nete düşmesiyle de gündeme oturmuş olan Terminator Salvation atmosfer kurma konusunda sorun yaşanmadığını ispatlayacağa benziyor. Sürprizler konusunda da seyirciyi aç bırakmayacağı belli olan film belki hikaye ama daha çok da işleniş açısından (belki) hayal kırıklığı yaratabilir. Normaldir; hepimiz insanız!


4 responses to “Terminator Salvation: Çıta Çok Yüksek!”

  1. “Ana olarak makine ve insan arasındaki ayrıma odaklanan Terminator filmlerinin içinde teknolojik ve düşünsel gelişmelerle seyircinin ilgisini çekme konusunda en zora düşmesi beklenen film olan Terminator Salvation seyircisine insan ve makine arasındaki farktan ziyade benzerlikleri verirse ya da simbiyotik yaşamı öne çıkarırsa daha bir başarılı olacak gibi.”
    Benim anlık hafızam bu kadar uzun cümleleri anlamaya yetmiyor ne yazık ki…

  2. “Ana olarak makine ve insan arasındaki ayrıma odaklanan Terminator filmlerinin içinde teknolojik ve düşünsel gelişmelerle seyircinin ilgisini çekme konusunda en zora düşmesi beklenen film olan Terminator Salvation seyircisine insan ve makine arasındaki farktan ziyade benzerlikleri verirse ya da simbiyotik yaşamı öne çıkarırsa daha bir başarılı olacak gibi.”
    Benim anlık hafızam bu kadar uzun cümleleri anlamaya yetmiyor ne yazık ki…

Leave a Reply