Terrence Malick’in İsimsiz Filminden İlk Bilgiler


Terrence Malick, Amerikan sinemasının usta isimlerinden. Aynı zamanda bu sektörde olup özgürlük alanı en geniş olan isimlerden de diyebiliriz kendisi için. Herkesin çalışmaya can attığı bir yönetmen olduğundan filmlerinin oyuncu kadrosunu yıldız isimlerle doldurabiliyor. Sonra ne izleyiciyi, ne oyuncuyu öykü kadar önemsemediğinden onca oyuncunun sahnelerinin kesip çöpe atabiliyor.

Mesela “Tree of Life”ın yıldızı Jessica Chastain ve Rachel Weisz’ın “To the Wonder”daki tüm sahnelerini çöpe atmıştı. Oyuncularına acımamasıyla da ünlü bir yönetmen. Öte yandan filmlerini istediği zaman vizyona sokuyor, bir seneden daha fazla süre boyunca bu filmlerin kurgularıyla uğraşabiliyor. Amerika’da özgürlük alanı bu denli geniş olan başka yönetmen yoktur herhalde.

Lafı uzatmayalım. Malick iki sene önce arka arkaya iki film çekti: “Knight of Cups” ve isimsiz filmi. İki senedir de bu filmlerin post prodüksiyonlarıyla meşgul durumda. Bugün bu filmlerle ilgili ayrıntılar geldi.

terrence mallick christian bale natalie portman

Malick’in isimsiz filmi ismine kavuşmuş. Filmin adı “Project V” imiş (ama bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını, aslında buradaki tüm bilgilerin resmi olmadığını başlarken belirtelim). Filmin başrollerinde Ryan Gosling, Michael Fassbender, Rooney Mara, Cate Blanchett, Natalie Portman ve sahneleri kesilmediyse (bu konuda bir bilgi yok) Christian Bale yer alıyor. İtalyan bir site filmden bazı görüntüleri izlemiş. Sitenin haberine göre Gosling rock yıldızı rolünde karşımıza çıkacak. Fassbender onun iş ortağını canlandırıyormuş. Mara ise hem Gosling’in karakteriyle, hem de Fassbender’in karakteriyle ilişkisi olan bir kadını oynamış. Keza Portman-Fassbender ikilisinin karakterleri arasında da bir aşk varmış. Blanchett’ın yolu ise Gosling’le kesişiyormuş. Val Kilmer, Benicio Del Toro, Berenice Marlohe, Holly Hunter, Boyd Holbrook, Tom Sturridge’in rolleri ve sahnelerinin kesilip kesilmemesiyle ilgili bir bilgi yok. Film, müzik sektörü üzerinden iki aşk üçgenini ve bunların kesişimini anlatıyormuş. Bale’in bu filmin setinde sadece dört gün geçirdiğini de belirtelim. Muhtemelen rolü diğerleri kadar değildir. Sahneleri kesilmiş olabilir. “Project V”nin İtalyan distribütörü tarafından İtalya’da mayıs ayında gösterime sokulacağı belirtiliyor. Dolayısıyla film aynı zamana denk gelen Cannes’da ilk gösterimini gerçekleştirebilir.

christian bale natalie portman 2015 set

mallick 2015 set

“Knight of Cups” ile ilgili gösterilen videoda Bale’in canlandırdığı karakterin kendini tanımaya çalışmasına yer verilmiş. Gene bu videoda hem rock, hem klasik müziklere yer verilmiş. Bu video ile ilgili başka bir bilgi verilmedi. Film, bir adamın şöhretine, kendi benliğini bulma çabalarına, başarılarına ve kadınlarla ilişkisine odaklanıyor. Bale’e Portman ile Blanchett eşlik ettiler. Ayrıca şu ünlüler de sette birkaç gün geçirmişlerdi: Imogen Poots, Jason Clarke, Wes Bentley, Joel Kinnaman, Nick Offerman, Antonio Banderas, Isabel Lucas, Freida Pinto, Shea Whingham. Bakalım iki filmde de kimlerin sahneleri kesilecek, kimler son kurguyu atlatıp filmde gözükebilecek ve filmleri 2015’te izleyebilecek miyiz?