Terrence Malick’le 4 Bilinmezli Heyecanlandıran Denklem


Malick’in son çektiği filmin de, yeni filmlerinin de isimleri henüz açıklanmadığından kafa karışıklığına sebep oluyor. Çekimleri çoktan sona eren, post-production aşaması devam eden isimsiz filmini gelecek sene izleyeceğiz. Bu filmin adı Burial olarak geçiyor ama resmi bir açıklama yok bununla ilgili. Filmde Ben Affleck, Rachel McAdams, Javier Bardem, Rachel Weisz, Jessica Chastain, Olga Kurylenko, Barry Paper, Amanda Peet ve Michael Sheen rol aldılar. Affleck’i çıkarırsak geriye müthiş bir kadronun kaldığını söyleyebiliriz. Chris Bale’e teklif edilen rolün Affleck’e gitmesiyse üzücü. Umarız ki Affleck kiminle çalıştığının farkına varmış ve iyi performans sergilemiştir.

Malick şu sıralar bir belgeselle de uğraşmakta. Voyage of Time adını verdiği belgeselin anlatıcı kadrosunda Brad Pitt ve Emma Thompson bulunuyor. The Tree of Life kesmemiş olacak ki Malick dünyayı incelemeye Voyage of Time’da da devam edecek.

Bu belgesel dışında bir de gizemli (ki Malick sözkonusu olunca pek şaşırtıcı gelmiyor bizlere) bir projenin çekimlerine başladı. Hatta Malick ile Bale yağmurlu bir günde sette çalışırken görüntülenmiş ve fotoğraflar nete düşmüştü. Akla iki ihtimal geliyor: Geçen aylarda Christian Bale’in, Malick’le tekrar çalışacağını belirten bir haber yapmıştık. Bu gizemli proje o film olabilir. Lakin haberde bu filmin çekimlerinin 2012 yazından önce başlamayacağını da belirtmiştik. Dolayısıyla başka bir proje de olabilir.

Malick’in Bale’li filminde Bale’e Cate Blanchett eşlik edecek. Henüz imzaların atılmadığını da belirtelim. Blanchett’la görüşmeler sürüyor ama söz konusu Malick olunca Blanchett’ın rolü reddetmeyeceğini düşünüyorum. Bu filmin adı da belirsiz ama gene adıyla ilgili dedikodular mevcut. Adı Lawless olabilirmiş. Asıl bombaysa filmde Bale ve Blanchett’a Ryan Gosling’in de eşlik edecek oluşu. Daha önce de belirttiğimiz gibi yeni Lisbeth Rooney Mara ve Haley Bennet de filmde yer alacaklar. Gosling’in filmde gerçekten rol alıp almayacağıysa kesin değil. Ama daha önce de onun Malick’in filminde yer alabileceğine dair haberler çıkmıştı. Bekleyip göreceğiz. Açıkçası Bale-Blanchett-Mara-Gosling dörtlüsünü Malick’in filminde izlemek muhteşem olacaktır. Özellikle Gosling’i.

Bu ilk projesi. Gelelim ikinci projesine. Filmin adı haberlerde Knight of Cups olarak geçiyor ve başrol tekrar Bale’e ait. Bale, Nolan’dan sonra Malick’le de çokça çalışmış olacak bu iki proje çekilirse. Blanchett’ın bu filmde de rol alabileceği söyleniyor. Isabel Lucas’ın bu ikinci filmin, yani Knight of Cups’ın yardımcı rollerinden birisini üstleneceğini belirtelim.

Söz konusu Malick olunca projelerinde hep bir gizemin olacağını tahmin etmek güç değil. The Tree of Life’la ilgili film vizyona girene dek çok az şey bilindiğini söylersek Malick’in gizliliği ne kadar sevdiğini kanıtlamış oluruz. Dolayısıyla projeleriyle ilgili gizemler çekimler başlayana kadar, hatta belki filmleri vizyona girene kadar sürecek. Sonuçta Malick bu.


Leave a Reply