Terry Gilliam, Christoph Waltz’la Dönüyor: The Zero Theorem


Terry Gilliam “The Imaginarium of Doctor Parnassus” 2009’tan beri film çekmiyor. Üç sene oldu. Hayatının projesi olan “The Man Who Killed Don Quixote”u geçen sene Ewan McGregor ve Robert Duvall’la tekrar çekmeye çalıştı ama bir kaç sene önce olduğu gibi gene finansman sorunu ortaya çıktı ve filmin bir kaç sekansı çekildikten sonra çekimler iptal edildi. Gilliam kadar bahtsızını bulmak zor sanırım. Ama inadı inat. Filmi gelecek sene tekrar çekmeye çalışacağını belirtmişti aylar evvel.

Bu filmi çekemeyince (Hollywood’un ünlü yapımcıları kendisini pek sevmediğinden filmine destek olmak istemiyorlar) Paul Auster’ın “Mr. Vertigo” (Yükseklik Korkusu) adlı romanını senaryolaştırmaya başladı. Bu filmi çekmek için hazırlıklarına devam ederken başka bir filmi çekeceği açıklandı.

“The Zero Theorem” adını alan filmin başrolünde Christoph Waltz’ı izleyeceğiz. Waltz, Qohen Leth adındaki eksantrik bir bilgisayar dahisini canlandıracak. Filmin senaryosunu yazan Pat Rushin filmin Orwellian bir gelecekte geçeceğini açıklamış. Böylelikle Gilliam “Brazil” (1985)’den sonra tekrar distopya türüne dönecek. Film 22 Ekim’de Avrupa’da çekilecek.


Leave a Reply