Terry Gilliam, Don Kişot’un Çekimlerine Tekrar Başlayacak


Şu sinema herhalde bu kadar bahtsız bir yönetmen ve bu kadar bahtsız bir proje görmemiştir. Terry Gilliam ve onun on bir yıldır çekmek için çabaladığı projesi “The Man Who Killed Don Quixote”tan bahsediyorum. Gilliam’ın bu projesine “hayata geçemeyecek, hep proje olarak kalacak” gözüyle bakanlar olsa da Gilliam inadını ve azmini yitirmeyip projeye tekrar başlayacak. Geçmişe dönüp bakarsak Gilliam’ın bu projesinin çekimlerine ilk kez 2001 yılında başlanmıştı. Başrolde de bu projede yer almayı çok isteyen ve bunu başaran Johnny Depp vardı. Lakin bir süre sonra finans sıkıntıları baş gösterdi ve çekimler iptal edilip takım dağıtıldı. Sonra Gilliam tekrar çekimler için uğraşmışsa da başarılı olamamış, beklediği finansörü bulamamıştı. Öyle bir noktaya gelmişti ki durum, Lost in La Mancha adında belgeseli bile çekilmiş, projenin bir türlü filmleştirilmemesi anlatılmıştı bu belgeselde.

Gilliam bir kaç yıllık aradan sonra bu kez Johnny Depp’siz, Ewan McGregor ve Robert Duvall ile filmin çekimlerine yine yeni yeniden başlamıştı geçen sene. Tam şeytanın bacağını kırdı, en önemsediği projesini sonunda hayata geçirebilecek derken tekrar finansman sorunu çıktı, tekrar setler toplatıldı, ekip dağıtıldı. Bu proje Gilliam’ın en önemsediği ve hayata geçirmek istediği projelerden ilki. Ama ne yazık ki şanssızlık ve biraz da Hollywood’a olan muhalif duruşu yüzünden sürekli finansman sıkıntısı baş gösteriyor ve projede ilerleme sağlanamamasına neden oluyordu.

Gilliam projesinden vazgeçecek gibi görünmüyor. Filmin çekimlerine gelecek yaz tekrar başlanacak. Robert Duvall da projede tekrar yer almayı kabul etti. Duvall ünlü karakter Don Kişot’u canlandıracak. Ewan McGregor’ın filmde olup olmayacağıysa bilinmiyor. Gilliam’ın söylediğine göre yeni finansman bulunmuş. Bakalım bu kez Gilliam şeytanın bacağını kırıp filmini tamamıyla çekebilecek mi?

Gilliam’ın bu projeden önce Paul Auster’ın en önemli ve kaliteli romanlarından sayılan Mr. Vertigo (Yükseklik Korkusu, Can Yayınları)’nun sinema uyarlamasını yönetecek. Gilliam şu sıralar Auster ile beraber filmin senaryosunu yazıyor. Filmde kimlerin rol alacağı henüz belirlenmedi.