Richard Kelly’den The Box


the-box-film-cameron-diaz.jpg

2006 yapımı Southland Tales ile beklentileri karşılayamayan, kült film Donnie Darko’nun genç yönetmeni Richard Kelly’nin yeni filminden randıman alacakmışız gibi duruyor. Başrollerinde Cameron Diaz, James Marsden ve Frank Langella’nın yer aldığı projenin Richard Matheson’un hikayesinden uyarlandığını ve daha önce bir kısafilme de  referans olduğunu belirtelim.

Filmin konusu basit bir etik problemi üzerine kurulu. Maddi sıkıntılar yaşayan sıradan bir aile, bir gün kapılarında bir kutu (a box) bulurlar. Ertesi gün Langella’nın canlandırdığı eksantrik karakter gelir ve durumu aileye güzelce izah eder: Kutunun içinde bir düğme vardır. Eğer bu düğmeye basarlarsa 1 milyon doları alacaklar fakat dünyada, onların tanımadığı rasgele birisi ölecektir. Ama bunun bazı sonuçları olacağını eklemeyi de unutmaz.

the-box-cameron-diaz.jpg

[dailymotion xa1bks]

Çok derin bir felsefî soru olmadığı aşikar olsa da, seyretme şerefine nail olmuş kişilerden hep olumlu dönüş alan filmin umut vaadettiğini düşünüyoruz. 6 kasımda Amerika’da gösterime giren filmi biz de Bakınız okurlarıyla paylaşalım istedik.


One response to “Richard Kelly’den The Box”

  1. […] Yöneten: Richard Kelly Yazan: Richard Kelly (Richard Matheson’un hikayesinden) Oynayanlar: Cameron Diaz, James Marsden, Frank Langella Kopya Sayısı: 30 Ali Üstünsoy’un 21 ekimde yazmış olduğu öninceleme için bakınız. […]

Leave a Reply