The Conspirator: Yakın Plan A.B.D. Tarihi


Yıl 1865, ABD Kuzey-Güney Savaşı, Kuzey’in zaferiyle sonuçlanmıştır; yenilgiyi kabullenemeyen bir grup Güneyli İsyancı, John Wilkes Booth adlı bir aktörün önderliğinde Dış İşleri Bakanını, Başkan Yardımcısını ve Başkan Abraham Lincoln’ü suikastle öldürür. Suikastlerin hemen ardından suçlular, kaldıkları pansiyonda yakalanır. Hükümetin güçlü ve saygın ismi olan Savunma Bakanı Stanton, heyetini generallerden oluşturduğu bir mahkemeyle suçluların bir an önce cezalandırılmasını ister. Bu aciliyete gerekçe olarak da olaylardan dolayı ülkede tekrar patlak verebilecek iç savaşı gösterir. Ancak mahkeme sürecini yavaşlatan bir engel vardır: Suikastçilere bilerek yataklık yaptığı düşünüldüğünden sanıklar arasına konulan Pansiyon Sahibi Kadın ve (başlarda o da kadını kesin suçlu olarak görse de) avukatı.

Yukarıdaki özet filmin ilk yarım saati içindeki olay akışını gösteriyor ve bu noktadan sonra da filmde olay akışı sona eriyor; olaylar yerine olayların (Kuzey-Güney Savaşı ve suikastler) yarattığı meseleler, farklı niyet ve düşüncelere sahip erklerin mahkeme dışına da taşan çatışmalarıyla ele alınıyor.

Filmdeki 3 Mesele

1.Savaş ve olağanüstü durumlarda adaletin işleyişine müdahale edilebilir mi?

2.Kuruluşunda insan hakları, eşitlik ve adil yargılama gibi kavramları kendine ilke edinen A.B.D. bu anlayışını sürdürebilmiş midir?

3.Bireylerin selameti için var olduğunu öne süren kurumların (devlet gibi) aslında en önemli dertleri kendi devamlılıkları mıdır?

[flashvideo file=http://www.youtube.com/watch?v=4LzovRI4zig image=http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/300743_10150306606391860_261778841859_8551076_765015987_n.jpg /]

Düşünüyorum da Robert Redford’un yakın tarihli bir önceki filmi Lions for Lambs’den -adının yaptırdığı çağrışımlar dışında- aklımda pek bir şey kalmamış. Sanırım sebep bu filminde tıpkı The Conspirator gibi konu edindiği meseleleri; daha çok kahramanlarının karşılıklı sözleriyle sonuca ulaştırmak istemesi. Dolayısıyla televizyonda yayınlanan bir tartışma programı ne kadar akılda kalıcı olursa bu filmler de o kadar akılda kalıcı olabiliyor.

Yine de dekor, kostüm ve oyunculuklar açısından başarılı olan The Conspirator ile Dünya İmparatoru A.B.D.’nin tarihine yakın plandan bakmak istiyorsanız izleyin derim.


Leave a Reply