The Dark Knight Rises’ın Çekimleri Sona Erdi, Ayrıntılar Ortaya Çıkıyor


Christopher Nolan’ın ilkbaharın sonlarına doğru başladığı The Dark Knight Rises’ın çekimlerini bitirdi. Çekimleri yedi ay süren filmden bu süre zarfında onlarca fotoğraf, bir teaser ve kamera arkası görüntüleri yayınlandı. Filmin ilk fragmanı, “prologue” adı verilen altı dakikalık bir görüntüyle beraber gelecek ay yayınlanacak. Filmin fragmanı Sherlock Holmes filminin Amerika’da vizyona gireceği gün sinemalarda gösterilecek. Prologue ise Mission Impossible’nin vizyona gireceği gün gösterilecek. Tabi Warner Bros filmi pazarlamaya devam ediyor ve Empire’da filmle ilgili yeni kareleri yayınlattı.

Çekimlerin bitmesiyle Nolan da filmin hikayesiyle ilgili ilk bilgileri verdi. Yedi ay boyunca çekimler devam etse de filmin hikayesiyle ilgili bilgiye sahip değildik. Nolan’ın belirttiğine göre hikaye, Joker’in yakalanmasından sekiz yıl sonrasında geçiyor. Christopher Nolan “Tüm amacımız Batman ve Bruce Wayne’in hikayesini bitirmek. Dark Knight’ta onu ilginç bir yerde bıraktığımızı biliyorum ama hikaye oradan devam etmeyecek. Batman’ı 8 yıl sonra biraz daha yaşlı ve hatta formsuz bir halde bulacağız” sözleriyle hikayeyle ilgili ipuçları verdi.
Söylentiler ise Nolan’ın hikayeyi çok daha sonraya taşımak istediğini yönünde… Ancak Warner Bros, seriye Christopher Nolan ve Christian Bale olmadan da en azından bir TV dizisiyle devam etmeyi uzun vadeli planları arasına koymuş. Nolan ve WB pazarlık yapıp en sonunda 8 yılda karar kılmışlar.

Sekiz yaş daha yaşlanmış ve eski görünümünden birazcık uzaklaşmış olan Batman’i şüphesiz Bane, Joker’den daha fazla uğraştıracak. Bu esnada Bane, Gotham’ı işgal ederken Jim Gordon da Batman’i yakalamaya çalışıyor. Rachel’ı yitirmesiyle kayıplara karışan Batman de Bane’in şehri işgal etmesiyle Gotham’ı bir suçludan daha temizlemek adına Gotham’a dönüyor ve Batman-Bane kapışması da böylelikle başlıyor.
Yeni filmde Batman temiz bir dayak da yiyecek ve ağır yaralanacak. Bane’in çizgi romanda da Batman’i fiziksel ve mental olarak en çok zorlayan kötü karakter olduğu bilinir. Filmde de Batman’i kötü benzetecek. Nolan “Batman’e kaybetmenin ne olduğunu tattırmak istedik” sözleriyle Bane-Batman çekişmesini anlatıyor. Bane’in dövüş stili “İşin artistliğine kaçmadan doğrudan hasar vermeye yönelik” sözleriyle aktarılıyor. Bane’in çizgi romandaki karakterini takip edenler, zaten hapishanede yetiştiğini biliyorlardır.

Tom Hardy, Bane için “çok vahşi birisi ve tek amacı kaos çıkarıp ortalığı dağıtmak. Bir terörist o ve kafa-kol-ayak kırmadan rahat edemiyor” diyor. Zaten filmle ilgili çıkan materyallerden de Bane’in azılı bir düşman olduğu da görülüyor. Joker’le amacı benziyorsa da ondan çok farklı bir karakter. Bane, Joker gibi kaçak dövüşmüyor. Ayrıca Joker’den daha sadist, daha acımasız bir karakter olarak göze çarpıyor. Yüzündeki maskesiyse, Joker’in makyajından ve dikişlerinden daha korkutucu durumda. Amansız bir hastalığı olan Bane’in yaşayabilmesinin tek sebebi yüzündeki o maske olarak açıklanıyor. O maske Bane’e ihtiyacı olduğu ilacı sağladığından Bane her zaman dinç, fit ve enerjik oluyor. Maskesiz yaşayamayacağıysa bir gerçek.

The Dark Knight Rises’ın post-production işlemleri hızla devam ediyor. Christian Bale, Tom Hardy, Joseph Gordon Levitt, Marion Cotillard, Michael Caine, Morgan Freeman, Gary Oldman ve Anne Hathaway filmin başrollerini üstleniyorlar. Ayrıca IMDb sitesine göre filmde Liam Nesson ve Cillian Murphy’i de izleyeceğiz. Batman serisinin üçüncü ve son filmi olan The Dark Knight Rises Amerika’da 20, ülkemizde 27 Temmuz’da vizyona girecek.