The Doors’un 2001: A Space Odyssey İzlediği Gün

The Doors’un beyinlerinden Ray Manzarek, iyi bir müzisyen olduğu kadar aynı zamanda bir sinema aşığıydı. UCLA’de film eğitimi aldıktan sonra sinematograf olmak için birçok eğitime katıldı. Venice Beach’te Jim Morrison ile tanışmasaydı, belki kendisini bağımsız bir yönetmen olarak görecektik. Manzarek’in sinema aşkını bilen yönetmenler ve yapımcılar, The Doors ünlendikten sonra kendisine sık sık ilk gösterimlerin biletlerini gönderiyordu. 2001: A Space Odyssey’in ABD galasında da hem kendisine hem de grup arkadaşlarına biletleri geldi.

Ray Manzarek, 2009’da Reefer Movie Madness isimli kitabını tanıttığı bir röportajında o gün yaşadıklarını şöyle anlattı:

“2001: A Space Odyssey’in gala günüydü. Bir yerlerden bize 6 bilet geldi. Hep beraber toparlanıp gittik. Gösterim akşam 7’deydi. Öncesinde provamız vardı. Hemen tamamladık ve sinemaya zamanında geldik.”

“Herkes bizden önce gelmişti ve sadece en öndeki koltuklar boş kalmıştı. Bu duruma kızdık ama 2001: A Space Odyssey söz konusu olunca bunun büyük bir şans olduğunu filmden sonra anladık. Önünüzde kimse olmadan Kubrick’in yarattığı uzay boşluğunun içinde yüzdük. Kafamız zaten iyiydi ve bir de 2001: A Space Odyssey’i en önden izleme şansı yakalayınca film boyunca ağzımızı kapatamadık ”

“Giriş muhteşemdi. Jim, ilk dakikaları izledi. Önemli sahnelerinden birinden hemen önce ayağa kalktı ve “Hayatımda izlediğim en iyi filmdi, hadi gidelim” diye övgüsünü farklı bir şekilde dile getirdi. Ağzımdan anında şu cümleler döküldü “Jim, otur yerine, komedyen seni!”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın