The Ides of March: Politikayla İlgilenenlere (Sinemalarda)


Yönetmen: George Clooney.
Senaryo: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Oyuncular: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Marisa Tomei, Jeffrey Wright, Evan Rachel Wood
Ides of March için ilk haberler 2010’un ekim ayında çıktı. George Clooney, artık bir bağımsız yönetmen hızına ulaştığından filmi hemen bitirip, Venedik Film Festivali’nin açılışına yetiştirdi. İlk kareler, ilk fragman derken film Türkiye sahillerine de bu hafta vurdu.

Beau Willimon’un oyunundan uyarlanan ve George Clooney’nin bizzat yönetmen koltuğunda oturduğu The Ides of March’ın başrolünde son dönemde yıldızı hepten parıldayan Ryan Gosling yer alıyor. Kendisine George Clooney, Paul Giamatti, Marisa Tomei, Philip Seymour Hoffman ve Evan Rachel Wood gibi isimler eşlik ediyor.

Amerikan başkanı olma sürecindeki Mike Morris’in adamı Stephen Myers, karşı taraftan da teklifler almaktadır. Fakat idealleri ve prensipleri teklifleri reddetmesini gerektirir. Ne zaman Mike Morris başkan seçilir ve kirli politik işler işin içine girer, o zaman Stephen Myers tarafını bulmakta sıkıntı yaşar. Film, isminin de işaret ettiği üzere modern bir Sezar – Brütüs uyarlaması.

Filmle ilgli The Hollywood Reporter’a konuşan George Clooney, politik sinemayla olan ilgisini anlatıyor.

Toronto Film Festivali’nde filmle ilgili konuşan Ryan Gosling’in görüşleri ise şöyle: