Uluslararası Aksiyon

The International, hem yönetmeni ve oyuncularından hem de 5-15 şubat tarihleri arasında yapılacak Berlin Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olmasından dolayı yazı konusu ettiğimiz bir yapım. Artı, türk izleyiciler açısından filmi ilgi çekici kılan diğer noktalar da var: Clive Owen’in İstanbul’un çatılarında gezinmesinin yanında, Haluk Bilginer’in de filmde ufak bir rolle görünecek olması gibi.

Almanya’da başlanılan çekimler, İtalya, Amerika ve Türkiye’de devam etmiş. Filmin yönetmeni Tom Tykwer, Run Lola Run sayesinde birçok sinefilin takip listesine girmişti. Alman yönetmen, sonrasında Krzysztof Kieslowski’nin senaryosundan filme aldığı Heaven ile kiminin beklentilerini karşılayamamış, kiminin ise büyük beğenisini kazanmıştı. Ve en son Perfume: The Story of A Murderer ile kredisini epey yükseltmişti. Elbette bir roman uyarlaması olduğundan, bu film de çeşitli eleştirilere maruz kaldı. Şimdi de bol aksiyonlu The International sırada. Tykwer, The International’i Eric Singer‘in senaryosundan çekmiş. Eric Warren Singer ismine dair bir referans veremiyorum; çünkü kaynaklarda görünen, bu filmin Singer’ın ilk senaryosu olduğu.

Filmin konusu, alışık olduğumuz polisiye-macera filmlerine yeni bir soluk getirmiyor. Lois Salinger (Clive Owen) adlî bir interpol ajanı, Manhattan Savcı Yardımcısı (Naomi Watts) ile birlikte, kirli işler çeviren ve tüm dünyada operasyonlar yürüten bir bankanın peşine düşer. Bankanın kirli işlerini açığa çıkarma konusunda kararlı olan Salinger, bu amaçla New York, Berlin ve Milan’da devam eden ve onu İstanbul’a kadar getiren bir takibe baslar. Global bir örgütlenme ile karşı karşıya olduğunu farkeden Salinger, hedefinin dünya çapında terör ve savaşa kaynak sağlamak için cinayeti dahi göze alabileceğini fark ederek hayatını büyük bir tehlikeye atar.

[dailymotion k7y3iA8oTK1l7lUNWh]

Filmin ajan rolündeki oyuncusu Clive Owen, İngiltere’de, oynadığı televizyon dizilerinden dolayı daha öncelerden tanınıyor olabilir; fakat bizim onu tanımamız ve sevmemiz, BMW’nin hatırı sayılır yönetmenlerle çalıştığı kısafilmlerindeki şoför olarak izlememizle başladı. Sonrasında merakla beklediğimiz yapımlarda karşımıza çıkmaya başladı. Şimdi de Sin City 2’ye hazırlanıyor. Eleanor Withman rolünde göreceğimiz Naomi Watts’ın ise algılarda yer etmesini sağlayan film, tahmin ediyorum David Lynch’in Mulholland Dr.’ıdır. Belki de o filmde yer aldıktan sonra zor beğenen bir oyuncu oldu ve onu da genellikle eli yüzü düzgün yapımlarda gördük. En son, Haneke’nin Amerikan versiyonu Funny Games’inde Ann rolündeydi.

The International’ın oyuncu kadrosunda Jack McGee, Armin Mueller-Stahl, Ulrich Thomsen, Brian F. O’Byrne, Victor Slezak gibi televizyon dizilerinden sevilen isimler de var.

Bu arada Tom Tykwer bu yılki Berlin Uluslararası Film Festivali’ne başka bir proje ile daha dahil oluyor. Deutschland 09, Almanya ile ilgili kısa filmlerden oluşan bir yapım. Tom Tykwer’ın dışında Fatih Akın’ın da bir kısa filmiyle dahil olduğu projede 12 yönetmen yer alıyor.

Özetle The International, filmden macera ve aksiyon bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmayacak gibi duruyor. En azından Tom Tykwer bu konuda elinden geleni yapmıştır. Haricinde çok da özgün bir yapıt beklentisi içerisine girmemek gerekir. Film, Berlin’den sonra !f İstanbul’da da gösterilecek. Emek sinemasında 14 ve 20 şubat tarihlerinde izlenmesi mümkün. Türkiye gösterim tarihi ise 10 nisan olarak gözüküyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Uluslararası Aksiyon” için 2 cevap

 1. sinefil avatarı
  sinefil

  Hollywood transferinden hayır geldiği ne zaman görülmüş.
  Harcanmış bir yetenek Tom Tywker.

 2. sinefil avatarı
  sinefil

  Hollywood transferinden hayır geldiği ne zaman görülmüş.
  Harcanmış bir yetenek Tom Tywker.

Bir cevap yazın