Yalansız Hayat Çekilmez

Televizyon dünyasının özgün isimlerinden yazar, yönetmen, oyuncu, şarkıcı Ricky Gervais, Matthew Robinson ile beraber yazdığı The Invention of Lying ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. روليت اون لاين للايفون Üstelik yanında televizyon starlarından oluşan dev bir ekip de var.

2001 yılında yakın arkadaşı ve ortağı Stephen Merchant ile BBC televizyonu için The Office dizisini hazırlayan Ricky Gervais, belki de kendisinin bile beklemediği kadar büyük bir başarı yakalayıp dünya televizyon tarihinde kendine önemli bir yer ediniyordu. Toplam 6 Bafta ve 2 Altın Küre ödülü kazanan bu dizinin ardından yine Merchant ile birlikte imza attıkları Extras dizisi ise The Office kadar olmasa da Gervais’in şöhretine şöhret katıyor ve diğer ödüllerin yanında kendisine bir de Emmy kazandırıyordu.

İkilinin yazdığı dizilerin genel özelliği, gülme efektinden uzak, dingin atmosferleri (ilk işleri The Office mockumentary bir dizi olarak tarihe geçmişti), sosyal ortamlarda eziklik üstüne eziklik yaşayan, mesleklerinde başarılı olsalar bile ‘kaybeden’ olmaktan kurtulamayan karakterlere sahip olması ve ekibin gerçek alamet-i farikası olan deha eseri detaycılıklarıydı. Bu özellikler, ekibin işlerinin diğer dizilerden farklı bir hayran kitlesine sahip olmasını ve ikilinin görünen yüzü olan Ricky Gervais’in (bahsi geçen iki dizide de başrol oynuyor) işlerinin açılmasını sağladı.

Gervais, pek çok komedi gösterisinin yanısıra The Simpsons dizisinde konuk yazarlık, Alias dizisinde konuk oyunculuk yaptı. Sinemaya olan aşinalığı da bulunduğumuz yıl itibariyle ilk uzunmetraj filmini çekmesiyle hızlı bir şekilde artacağa benziyor.

the-invention-of-lying-filmden-kare.jpg

The Invention of Lying, yaşayan hiç kimsenin yalan söyleyemediği bir alternatif dünyada geçiyor. Kimileri için ütopya, kimisi için ise distopya olarak adlandırılacak bu evrende yaşayan tüm insanlar, tıpkı Liar Liar filmindeki Jim Carrey gibi yalan tek bir söz bile söyleyemiyorlar. Derken günün birinde bir yazar çıkıyor ve yalan söylemeyi keşfediyor. Bu keşfin kendisine ne getirip neleri götüreceğini ise filmi izleyerek görebileceğiz. Filmin çekim aşamasında This Side of the Truth olarak açıklanan ismi, keskin bir değişiklikle The Invention of Lying’e çevrilmiş.

[dailymotion x9p5nm&related=0]

Filmin başrolünde yine yönetmen Ricky Gervais yer alıyor. Bu, Gervais’in sinemadaki altıncı oyunculuk deneyimi. Daha önce dört filmde ufak rollerde yer almışken 2008 tarihli Ghost Town’da başrol oynamış ve detaylara ağırlık veren oyunculuğunu David Koepp yönetmenliğinde göstermeyi başarmıştı. Filmin geri kalan oyuncu kadrosu ise televizyon seyircisinin ağzını sulandıracak cinsten. Filmde esas kızı, Alias dizisinin yıldızı Jennifer Garner canlandırırken, diğer rollerde West Wing’den Rob Lowe, Arrested Development’tan Jeffrey Tambor, 30 Rock’tan Tina Fey ve Lost’tan Fionnula Flanagan gibi pek çok ünlü ismi görebileceğiz. Ayrıca filmin oyuncu sürprizleri bununla da sınırlı kalmıyor. Ricky Gervais’in sonunda popülerliğini kullandığı ve filmini adeta ünlüler geçidine çevirdiği söyleniyor.

Ricky Gervais’e yönetmenlik ve senaryo alanında Matthew Robinson eşlik ediyor bu yapıtta. Film, Robinson’un her iki açıdan da ilk sinema deneyimi olacak. العاب ربح Yönetmenin kadim dostu ve ortağı Stephen Merchant ise bu filmde sadece ufak bir rol almakla yetinmiş. Ancak ikili yaratım ortaklığını bitirmiş değil, zira 2010 yılında vizyona girecek ve başrollerinde Ralph Fiennes, Emily Watson gibi isimlerin olduğu (Red Dragon’dan sonra bir kez daha bir aradalar) Cemetery Junction filminin künyesinde yine yazar-yönetmen olarak Merchant-Gervais ikilisi yer alıyor.

14 eylülde Toronto film Festivalinde ilk kez seyirciye kavuşan ve olumlu eleştiriler alan film, Amerika’da 2 ekimde vizyona giriyor. Ülkemize ne zaman uğrayacağı ise henüz kesinlik kazanmamış durumda. لعبة فلوس

Televizyon dünyasında insanı acı acı güldüren Ricky Gervais’in yalanlı dolanlı bu yeni senaryosuyla nasıl tepkiler alacağını merakla bekliyoruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın