The Invitation: Kötüler Kötü Değil

Turgay Kaplan, Karyn Kusama'nın yönettiği "The Invitation" filmi hakkında yazdı. ...

2015 yapımı The Invitation benim için tam anlamıyla sürpriz oldu. Açıkça söyleyeyim, başından sonuna kadar -gerçekten sonuna kadar- beğenim ha şimdi ha birazdan tuz buz olacak-edilecek diye bekledim durdum ve kapanış jeneriğini görünceye kadar da bu böyle devam etti ve sonunda film, beğenimi cebime koymuş oldu. The Invitation, yönetmeninden görüntü yönetmenine, diyaloglarından oyuncularına ve mekan kullanımına kadar neredeyse her şeyiyle son derece yetkinlik ortaya koyarak leziz bir izleme olanağı sunuyor.

3058561-poster-p-1-karyn-kusama-on-finding-the-perfect-team-to-make-the-invitiation-creepy-as-hell

Eskiden karı-koca olan Will ve Eden’ı merkeze alan film, onların geçmişte yaşadıkları travmayı geriye dönüşlerle görünür kılıyor. İkİ karakterin de başarılı oyunculukları geriye dönüşlerin haricinde geçmişteki travmalarını hâlâ taşıdıklarına dair izlenimi seyirciye geçirebilmelerini sağlıyor. Diğer rollerdeki oyunculara da gayet dozunda pozisyon verilerek onların da filmin ”herkesin travmatik bir geçmişi vardır” düsturundan hareket etmesini sağlayan yapısına katkısını sağlıyor. Travmatik düzeyde herkes eşit kılındıktan sonra travma olgusunun kendisi başlı başına bir korku ögesine dönüşebiliyor. Lakin olayların başlatıcısı travmanın kendisi değil travmayla baş etme ya da onu yok etme konusunda oldukça radikal bir anlayışa sahip kişiler oluyor.

Film bütün tekinsizliğine rağmen gerçek anlamda kötü kişiler diyebileceğimiz bir karakter barındırmıyor; hatta olaylar çığırından çıktıktan sonra bile tarafların birbirilerine olan yaklaşımında şefkat ve merhamet duygularının etkileşimi atmosferi oluşturabiliyor. Belki de tek kötü, gerçekten kötü diyebileceğimiz tek kişi sadece videolarından gösterilen tarikat lideridir diyebiliriz. Haliyle The Intivitation ”kötülüğün sıradanlığı”, ”cehennemi içimizde taşırız” gibi bilinen ve çoğu kez doğru olabilen argümanları doğrular niteliğe bürünüyor.

INVITATIONREVFEAT

Final sahnesiyle de söz konusu argümanları destekleyerek problemin çok daha köklü olduğunu sosyo-psikolojik boyutlarıyla da ele alınması gerektiğini vurguluyor. Will’in kız arkadaşına ”korkma onlar da senin benim gibi insan” telkininde bulunması final sahnesiyle yan yana konulduğunda aslında her şeyi özetleyebilecek cümlelerin başı olabiliyor.

Jennifer’s Body‘den hatırlayacağımız Karyn Kusama The Invitation ile hem kendi kariyerinin en iyi filmini hem de son yılların en iyi gerilimlerinden birini çıkarabilmiş. E bize de korku-gerilim türünün çorak topraklarında rahat bir nefes aldıran The Invitation‘u sadece türün meraklılarına değil herkese tavsiye etmek düşer.

kategori:
izlenim