The Island President: Batan Ülkenin Cefakar Başkanı

The Island President: Batan Ülkenin Cefakar Başkanı

Maldivler birçoğumuzun kafasında rüya gibi tatillerle, altın kumlu plajlarıyla yer etmiş bir ülke… Gerçek manzara öyle değil.

35 yıl boyunca Maumoon Abdul Gayoom tarafından demir yumrukla yönetilen, kaynakları ve doğal güzellikleri büyük ülkelere peşkeş çekilen cennet adalar, yavaş yavaş cehenneme dönüyor. Küresel ısınma ve okyanus seviyesinin yükselmesi dünyada ilk olarak Maldivler’i vuracak ve ülke yakın bir tarihte haritadan silinecek!

Bu kader karşısında dik duran isimlerin başında başkan Mohamed Nasheed geliyor. Nasheed, diktatörlük dönemini en sert biçimde yaşamış. 30 yılı tutuklamalarla, mahkemelerle, hapishanelerle ve işkencelerle geçmiş. Ve en sonunda seçimle başa geldiğinde ise ekonomik veya siyasal anlamda değil, tam sözlük anlamıyla “batan” bir ülkeyle karşılaşmış.

John Shenk’in yönettiği The Island President, Nasheed’in dünya liderlerine karşı verdiği mücadeleyi, halkını ve topraklarını kurtarmak için verdiği büyük çabayı anlatıyor. Sesleri daha gür çıksın, belgesel daha çok kişiye ulaşsın diye Radiohead belgesele “İstediğiniz tüm şarkılarımızı kullanabilirsiniz” desteğini vermiş.


Leave a Reply