Son İstasyonda Tolstoy’u Beklerken


the-last-station-film.jpg

Michael Hoffman’ın Lev Tolstoy’un hayatını anlatan filmi Independent Spirit adayı olarak yılın dikkate değer yapımlarından biri olduğunu gösterdi.

Yapımda Tolstoy’u Christopher Plummer canlandırıyor. Yönetmen, Tolstoy’un son dönemine bakış atarken yazarın duygusal ve realist anlamda yaşadığı sıkıntılara ışık tutmaya çalışmış görünüyor. Filmde eşi Kontes Sofya’yı oynayan Helen Mirren Roma’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Yazarın yakın arkadaşı olan ve ölümünden sonra kaleme aldığı “The Last Days of Lev Tolstoy” kitabıyla yazar hakkında tartışmalar yaratan Vladimir Chertkov’u, Paul Giamatti canlandırarak karşımıza çıkıyor. John Adams’ı oynadığındandan beri geçtiğimiz yüzyıllarda kalan aktörü günümüzde de görmek en büyük arzumuz.

[dailymotion xbhjw4]

Filme dönersek fransız şair-yazar Jay Parini’nin Son İstasyon kitabından uyarlama olduğunu söylemek gerekir. Bir gün bir sahaf dükkanında, Tolstoy’a yaşamının son günlerinde sekreterlik yapmış olan Valentin Bulgakov’un günlüklerini keşfeden yazar, Tolstoy’un son yıllarına ait biyografik çalışmaları, anıları, günlükleri eşeleyerek bir tarihi roman yazmış. Hoffman da bundan yararlanarak Tolstoy’un yaratıcı yazarlık sürecinde geçirdiği sancıları ve etrafındaki dünyayı perdeye aktarmış. Bulgakov rolü de James McAvoy’a gitmiş. Filmin Amerika gösterim tarihi Ocak 2010.


Leave a Reply