Kategoriler
haber

The Program: Stephen Frears İmzalı “Yalana Çevrilen Pedal”

Lance Armstrong skandalı, ülkemizde her alanda pek az şey dürüstçe yapıldığından ve rakipleri alt etme yolunda her şey mübah sayıldığından olsa gerek, fazla ses getirmemişti.

Lance Armstrong skandalı, ülkemizde her alanda pek az şey dürüstçe yapıldığından ve rakipleri alt etme yolunda her şey mübah sayıldığından olsa gerek, fazla ses getirmemişti. Fakat olay aslında bu yüzyılın en büyük haberlerinden birisiydi ve dünya basınını aylarca meşgul etmişti. Öyle ya, üst üste 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu kazanarak spor tarihinin en büyük başarılarından birine imza atan, üstelik bunu kanseri yendikten sonra yapıp milyonlara umut aşılayan adam, Oprah’ın programında kameralar karşısına geçiyor ve “Sizinle maytap geçtim. Bastım dopingi. Kazanmak aslında doğuştan ‘kanımda’ olan bir şey değil!” diyordu.
Ben_Foster_playing_Lance_Armstrong
Lance Armstrong olayı, 2 Oscar adaylığı bulunan usta yönetmen Stephen Frears imzalı bir dram-gerilim filmiyle bu yıl beyazperdeye yansıyacak. The Theory of Everything, Tinker Tailor Soldier Spy ve Philomena’nın yapımcıları, filmin yapımcılığını üstlendi. “The Program” adı verilen filmin senaryosunu ise Trainspotting, A Life Less Ordinary ve The Beach’in senaristi John Hodge yazdı.

Frears ve Hodge isimlerinin yanına cast’ta yer alan Dustin Hoffman, Guillaume Canet, Chris O’Dowd, Jesse Plemons gibi önemli oyuncular eklendiğinde, sadece bir spor ya da biyografi filminden çok daha fazlasıyla karşılaşacağımız izlenimini ediniyoruz.

Filmde Lance Armstrong’u Ben Foster’ın; Armstrong’un zaferler kazandığı U.S. Postal takımının yöneticisi Bill Stapleton’ı ise Lee Pace’in canlandırdığını belirtelim. Ben Foster’ın Armstrong performansının güçlü ve etkileyici olduğu da gelen haberler arasında.

2015 Cannes Film Festivali’ne yetişmeyen film için geçtiğimiz günlerde ilk vizyon tarihi açıklayan ülke Fransa oldu. Film, Fransa’da 23 Eylül ve Almanya’da 8 Ekim’de gösterime girecek. Bugünlerde başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok ülkeden vizyon tarihi haberinin gelmesi bekleniyor.

Lance Armstrong’un görkemli yıllarında, herkesi sarı Livestrong bileklikleriyle dolaştırdığı günlerde “It’s Not About the Bike: My Journey Back to Life” adlı bir kitabı çıkmıştı. Kitap Türkçeye çok güzel bir isimle, “Yaşama Çevrilen Pedal” adıyla çevrilmişti. Hatta o kitapta Armstrong’un hayat hikayesi “Acıları zafere, trajedileri şölene çeviren bir insan harikasının, yaşamını geri alışının öyküsüdür. Bu, anlatılamayacak bir cesaretin, tutkunun ve yaşamla olan aşkın öyküsüdür.” şeklinde nitelenmişti. The Program’ın Türkiye’deki vizyon adı ne olacak bilmiyoruz ama “yalana” çevrilen bu pedal, yılın heyecan verici filmlerinden biri olacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın