The Tomorrow War: Havada Kalan Kıyamet

Chris McKay’in aksiyon/bilim-kurgusu The Tomorrow War, gösterim takvimi yoğun bir yılda çok eleştirilirdi. Ama pandeminin yol açtığı yoklukta izenebilir bir film gibi duruyor.

Vizyon Macerası: The Tomorrow War, geçtiğimiz yıl sonu gösterime girecekti ancak pandemi nedeniyle ertelendi ve amazon tarafından hakları satın alındı.

Konu: Filmdeki baş karakterimiz, bir laboratuvarda çalışmak isteyen, Irak’ta asker olarak görev yapmış bir ilkokul öğretmenidir (Film, karakterin meslek seçimleri yüzünden daha ilk dakikada kafa karıştırıyor ve inandırıcılığını kaybediyor) Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nın finalinde sahanın ortasına inen ve 30 yıl sonrasından geldiklerini söyleyen torunlarımız günümüz dünyasından yardım isterler.

Senaryo Örgüsü: Filmi izleyecekseniz, senaryoda mantık arama alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın. Dünyayı asla bir araya gelmeyecek rastlantıların kurtardığını en baştan söyleyelim. Zaman yolculuğu konusunda da kafanızı yormayın, senaristler bir döngü kurmaya çalışmamış. Dünya üzerindeki canlıları yok etmeyi hedefleyen uzaylıların kimler olduğunu ve amaçlarının ne olduğunu da bilmiyoruz. Tüm dünya yok olurken bir baba-kız öyküsünü izliyoruz, ailenin annesi bile figüran gibi duruyor.

Aksiyon: Filmin en güçlü yönü görsel efektleri ve aksiyon sahneleri. Whitespike’ların saldırıları World War Z’yi hatırlatsa da etkili bir şekilde resmedilmiş. Chris Pratt’ın Guardians of the Galaxy ve Jurassic World gibi aksiyon filmlerine komedi katabilen yetenekleri göz ardı edilmiş. Yerine herhangi başka bir oyuncu olsa da filmin havası değişmezdi. Yine de yılın iyi aksiyonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz, 2 saati aşan süresi biraz sıksa da izlenilebilirliği var.

Oyunculuk: İzlemeye alıştığımız bilim-kurgu ve fantastik filmler, orta kalitede bile olsalar akılda kalan karakterlere, iyi çizilmiş kötülere sahip olurlar. Tomorrow War’da her karakter iyi, her karakter kahraman ama hiçbirinin öykülerinin ayrıntılarını öğrenemiyoruz. Chris Pratt, J.K. Simmons ve Yvonne Strahovski gibi kalburüstü oyuncular ise bir fark yaratamadan film bitiyor.

İzlenmeli mi?: İzledikten sonra unutulacak bilim-kurgu soslu bir aksiyon filmine ayıracak zamanınız varsa seyredilebilir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: