Peter Weir Eve Dönüyor: The Way Back

wayback-peterweir-01.jpg

Master and Commander’ın üzerinden yedi, The Truman Show’un üzerinden on iki, Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)’nin üzerinden yirmi bir ve Gelibolu’nun üzerinden yirmi dokuz sene geçtikten sonra Peter Weir sonunda yeni filmiyle arz-ı endam ediyor. Her ne kadar II. Dünya Savaşı filmlerinden bazılarımıza gına gelmiş olsa da, The Way Back 2010un önemli seyirliklerinden biri olacağa benzer.

Peter Weir bu seferki hikayesini Sławomir Rawicz’den alıyor. 2006da vefat eden Rawicz II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler tarafından esir alınmıştı. Rawicz’in altı arkadaşıyla birlikte, Sibirya’daki bir kamptan kaçarak Gobi Çölünü ve Himalayalar’ı aştıktan sonra Hindistan’a varmalarını 1955te romanlaştıran yazarın, anlattıkları 2006 senesinde BBC tarafından yalanlanmış olsa da bu 6500 kmlik yol hikayesi Weir’in sinemasal duyargalarına takılmış. Bu kadar uzun yıldır ne yapıyordu diye düşündüğümüz yönetmen demek ki bu çetrefeli romanı senaryolaştırmaya epey bir zaman harcamış.

Sağlam bir kadroyla kotarılan film şu an için post-prodüksiyon sürecine devam ediyor. Kadroda yer alan isimlerden en çok tanıdıklarımız Colin Farell, Ed Harris, Across the Universe’ten rahatlıkla hatırlayacağımız Jim Sturgess ve ayrıca Mark Strong, Saoirse Ronan gibi isimleri görebiliyoruz.

Henüz sadece fotoğrafları  günyüzüne çıkan filmin 2010da gösterime gireceği biliniyor fakat halen bir vizyon tarihi belirtilmiş değil. Her gelişmesini yakından takip edeceğimiz bu filmde Peter Weis bizleri hayalkırıklığına uğratmaz diye umuyoruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın