This Is 40: Apatow’dan Orta Yaşın Komik Kodları


“ Bir çocuk yapmak çocuk oyuncağı, ikincisi vahşet, üçüncüsü ise kafana kurşun sıkmak gibidir.” (This Is 40)

Komedi en zor türlerden biri… Son yıllarda bu alanda “The Hangover” (2009), “Tropic Thunder” (2008) gibi başarılı, gişe yapan filmler izleme şansı bulduk. Her yıl çok fazla sayıda filmde, “ilerleyen yaşı kabullenememe duygusu” üzerinden giden bir komedi türünü görmekteyiz. Burada aile, karı koca ilişkisi, çocuklarla yaşananlar ana ekseni oluşturmakta… Bu alt türe orta yaş komedisi demek yanlış olmayacaktır sanırım.

this is 40 3

“Bridget Jones’un Günlüğü” (2001), “Sex and The City” (1998 -2004) gibi fenomene dönüşmüş yapımlarla, iyice sağlamlaşan yerini, her yıl birçok yapımla sürdüren orta yaş komedisi denebilecek alt tür; orta yaşlarını geçirmekte olan, iyi yaşam standartlarını tutturmuş kadınlar ve erkeklerin öyküsünü anlatırken, gittikçe birbirine benzeyen sistemler sayesinde dünyanın her yerinde alıcı buluyor. Şaire yaş 35 yolun yarısı dedirten hüzün kimi zaman komedinin arkasına saklanarak karşımıza çıkıyor.

Aynı orta sınıfı “Up in the Air” (2009) gibi daha ciddi yapımlarda gördüğümüz gibi, Coen kardeşlerin bir casusluk öyküsü gibi görünen “Burn After Reading”inde de (2008) görebiliyoruz. Bugün 30-40 yaşlarını yaşamakta olan Reagan dönemi çocuklarının büyüme ve evrilme hikayeleri beyazperdeyi sarmış durumda… “American Pie” (1999) serisinin son filmini de (American Reunion -2012-) bu orta yaş krizini yansıtması nedeniyle bu türün içinde saymak mümkün…

this is 40 1

80’lerin muhafazakarlığı ile büyüyen çocukların aile bağları ile, seks ile yaşadıkları uyum problemlerine Lost kuşağı ile yaşadıkları çatışmalar da eklenince buradan “The Kids Are All Right” (2010) gibi bir dram veya This Is 40 gibi bir komedi de üretilebilir.

Bizde aynı kitle hatırlayalım, Issız Adam’ı (2008) gişe şampiyonu yapmıştı.
Judd Apatow işte bu önemli trajediden komik filmler üretmeyi başarıyor. Kendine özgü tarzıyla (bol küfür ve seks göndermesi ile), bazen gereksiz uzattığı diyaloglarıyla, son yılların en başarılı komedi yönetmeni, yapımcısı ve yazarlarından biri olduğunu kabul etmek gerekiyor. Kariyerinin tümü neredeyse komedi ağırlıklı yapımlarla içli dışlı olarak geçen Apatow, This Is 40’de, 40 yaşına girmek üzere olan bir çifti el alıyor. 40 olmayı kabullenemeyişlerinden, çocuklarıyla yaşadıkları ilişkilere, ev kredisini ödemekte yaşadıkları zorluklardan babalarıyla kurdukları bağa tam bir Amerikan ailesi olarak karşımıza çıkıyorlar. Yer yer komik olmayı başaran yanıyla, aile içi detayları yakalamakta gösterdiği başarısıyla, sıkmadan izlenecek bir yapım olmayı başarıyor “This Is 40”…

Filmin annesi Leslie Mann yönetmen Judd Apatow’un eşi, aynı zamanda filmde ailenin çocuklarını da Judd ve Mann’in kızları Maude ve Iris Apatow oynuyor. Bu aynı zamanda filme ayrı bir sıcaklık da katmış. Pete rolünde izlediğimiz Paul Rudd, donuk oyunculuğuyla filmin eksik ayağını oluştururken, Debbie rolündeki Leslie Mann iyi bir oyunculukla filmi de taşıyor. Paul Rudd’u filmdeki Apatow ailesinden olmaması nedeniyle yaşadığı yabancılaşma nedeniyle suçlamamak gerekiyor.this is 40 2

Filmdeki bir sahnede Debbie ve Pete’i tipik bir banka reklamı ailesine benzeten annenin aslında filmin hedef kitlesini de vurguladığını belirtmekte yarar var. Filmin içine yedirilen ipad kullanımı, “Lost” izleme vb. güncel hayata ait göndermeler hem hayatımızın nasıl değiştiğini komik bir biçimde ortaya koyuyor hem de değişimin etkilerini basit bir biçimde yansıtmayı başarıyor.

Pete’in bir müzik yapımcısı olarak kendi ailesine ve tüm dünyaya rağmen pop müziğe karşı rock müziği savunuşu da o değişimin ve direnemeyişin bir başka göstergesi olarak filmde yer alıyor. Filmde ünlü müzisyen Graham Parker kendini oynarken, seksi tezgahtar rolünde de Megan Fox’u görüyoruz.

this is 40 4

Judd Apatow, “Konocked Up” (2007), “The 40 Year Old Virgin” (2005) gibi filmlerinde olduğu üzere orta yaş civarı orta sınıfın komik yanlarını başarılı bir biçimde yansıtmayı beceriyor. Zaman zaman komik olmayı başarıyor ama eğer orta yaşlarınızda değilseniz hiç komik bulmayacağınızı da belirtmek de yarar görüyorum. Apatow aynı başarıyı yürütücü yapımcı olarak çalıştığı “Girls” (2012) dizisinde de beyazcama taşıyor.

Eğer 30 – 40 yaş aralığında iseniz kendinizi orta sınıfa ait hissediyorsanız “This Is 40” sizsiniz…


Leave a Reply