Tilva Roş: Jackassoviç!!!


YÖNETMEN: Nikola Lezaic, Sırbistan’ın bağımsız yapım şirketlerinden Kiselo Dete’nin yönetmenlerinden biri… Bir süre ülkenin en büyük bakır madeni kenti olmuş ancak değeri düşünce yarı-hayalet şehre dönen Bor’da doğup büyümüş. Günün birinde eline aynı kentte doğup büyümüş Stefan Dordevic ve Marko Todorovic’in Jackass’e özenip el kameralarıyla çektiği “Crap-Pain is Empty” isimli 1 saatlik bir belgeseli geçmiş ve filmi çok beğenmiş. Tilva Roş’un hikayesi de böyle başlamış. 

OYUNCULAR: Stefan ve Toda ile temasa geçen Lezaic, birlikte senaryoyu yazıp, 4 haftalık bir çekim sürecine başlamışlar. Filme iki kafadarın arkadaşları da dahil olmuş. Yaptıkları “stunt”ları bir araya getirmişler. 20 kişiye ulaşan film cast’ında bir kişi dışında herkes gerçek ve kendisini oynuyor.

KONU: Tilva Roş, Bor kentinin terkedilen bakır madenlerinin en büyüğünün bulunduğu bölge… “Avrupa’daki en büyük delik” olarak anılan terkedilmiş maden, skater’lar için bir vaha haline gelmiş. Stefan ve Toda’nın gerçek hayatlarından yola çıkarak senaryolaştırılan film, Jackass’in Sırp versiyonu gibi gözükse de sinemaseverlerin ilgisini çekebilecek çok özelliği var. İlk olarak savaşlar, ekonomik ambargo, kan ve nefretle büyüyen ve “kayıp kuşakların en kayıp kuşağı” haline gelen sırp gençliğine yakından bir bakış atma olanağı sağlıyor. “Büyük Düşman” olarak gördükleri ABD kültürünü kendilerinden de birşeyler katarak ülkelerine taşıyan gençlerin hayatlarında farklı gerçekler de var. Hala çalışan iki-üç küçük madeni özelleştirmeye çalışan devlete karşı gösterilen sendikal mücadele de filmin bir parçası oluveriyor. Büyüme sancıları, liseden yeni mezun olan gençlerin üniversite ve bürokrasiyle tanışmaları, sosyal haklar için verilen kavga, Jackass tarzı bir yaşamla bir araya geliyor ve ortaya tarifi zor bir sentez çıkıyor.

[vimeo 6506431] 

AÇIKLAMALAR: Yönetmen Nikola Lezaiç 4-5 cümlede tüm filmi özetlemiş zaten:

“Bir saatlik bir sırp jackass’inin elime geçmesi gerçekten bir şanstı. Çocukların amaçsız ve yönlendirilememiş enerjilerini görünce etkilendim. Onlarla tanışınca etrafında olup bitenlere ilgisizlikleri de beni etkiledi. Ben de aynı yerde büyüdüm ve 10 yıl önce ben de aynı onlar gibiydim. Bütün amaç eğlenmekti. Hayatımda sosyal haklar, sağlık sigortası, politika olmadan herşeyin ne kadar basit olduğunu hatırladım. Tilva Roş bunun hakkında… Uyanmak istemediğiniz bir rüyadan uyanmak hakkında”

NOTLAR: Film önemli yönetmenlerin ve filmlerin arasından sıyrılarak Saraybosna Film Festivali’nde büyük ödülü kazandı. Marko Todorovic ise “en iyi erkek oyuncu” seçildi.
Filmin yapım şirketi Kiselo Dete’nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Sitede gözünüze çarpan gaz maskesi giymiş amerikan çizgi film tipleri, filmin tadı hakkında da fikir veriyor.
Tilva Roş’u filmin blogundan da takip edebilirsiniz. Fotoğraflar, görüntüler, Bor’un ve Tilva Roş’un tarihinden fotoğraflar çarpıcı. Blogda bulunan ve filmde kullanılan müzikleri seçenleri de ayrıca tebrik etmek istiyorum.


Leave a Reply