Tom Cruise’un Projeleri

Bir James Franco değil. Ama Tom Cruise da bir filmini bitirdikten kısa bir süre sonra başka bir filminin çekimlerine başlayanlardan. Cruise ödül sezonunda adları anılacak filmlerde oynamıyor ama hem Mission Impossible hayranları için, hem de bilimkurgu takipçileri için önemli bir isim. Zira pek çok aktörden farklı olarak sıklıkla bilimkurgu filmlerinde oynuyor. Biz de Cruise’un rol aldığı ve alacağı filmleri derleyelim istedik. Daha önce Leonardo DiCaprio’nun projelerini derlediğimizi de hatırlatalım.

Mena: Şu bir gerçek ki Cruise ajanları oynamayı çok seviyor. Aktör bu filmde de bir ajanı, gerçekte yaşamış olan Barry Seal’i oynadı. Cruise iyi bir sinerji yakaladığı Doug Liman’la gişede ve seyirciler nezdinde başarılı olan “Edge of Tomorrow”dan hemen sonra bu filmde de çalışmıştı. 2017’nin ocak ayında izleyeceğimiz bu aksiyon gerilim filminde Cruise’a yükselişe geçen oyuncular Domhnall Gleeson, Jesse Plemons, Caleb Landry Jones ve Lola Kirke eşlik ettiler. Film, CIA’nın 80’lerdeki uyuşturucu operasyonlarına odaklanıyor. Cruise önceki rollerinden farklı olarak daha ciddi bir rolde karşımıza çıkacak. Seal’in hayatının 1991’de Roger Young tarafından TV için çekilen “Doublecrossed” filminde anlatıldığını, bu filmde Seal’i Dennis Hopper’ın oynadığını da notlarımıza dahil edelim.

jack-reacher

Jack Reacher: Never Go Back: Christopher McQuarrie’nin başlattığı seri üçüncü filmle devam eder mi bilinmez ama zor da olsa Paramount’tan bütçe koparılarak “Last Samurai”da Cruise’la çalışan Edward Zwick’in yönetmenliğinde ikinci film çekildi bile. Paramount’ın bu filmi çektirmekte direnmesinin nedeni ilk filmin beklenen hasılatı elde etmemiş olması. Ama neticede Cruise, Jack Reacher’ı tekrar oynadı. Jack bu kez on altı yaşındaki bir kızı öldürmekle suçlandıktan sonra bu kızı öldürenleri bulmaya çalışacak. İlk filmde Cruise’a Rosamund Pike eşlik etmişti. Bu kez Kanadalı aktris Cobie Smulders eşlik etti. Kadroda Robert Kneeper (“Prison Break”) ve Aldis Hodge (“Leverage”) da yer alıyorlar. Film, ABD’de 21 Ekim’de gösterime girecek. Bakalım önceki filmin vasatlığını aşabilecek mi, yoksa bu da Cruise’un ABD’yi kurtardığı sıradan filmlerinden mi olacak. Bu filmin Cruise’un Mission Impossible dışındaki ilk serisi olduğunu da belirtelim.

cruisemummy

The Mummy: Marvel’ın hayatımıza kazandırdığı, hızla bıktıran “universe” (evren) akımı Universal’ın “canavarlar evreni” ile devam ediyor. Biraz daha netleştirmek gerekirse: Universal stüdyosu Mumya, Frankenstein ve canavarı, Görünmez Adam, Frankenstein’ın gelini, Dracula gibi pek çok anti kahramandan oluşan bir evren inşa etmeye başladı. Hatta epey kötü olan “Dracula” filmi de bu evrenin ilk filmiydi. Universal, Marvel’ın izinden gidip her kahramanın solo filmlerini çekecek, en sonunda bu kahramanları tek filmde buluşturacak. Tom Cruise da evrene “The Mummy” yeniden çevrimiyle dahil oldu. Aktöre filmin mizahi yönünü üstlenen Jake Johnson, mumyayı oynayan Sofia Boutella ve Annabelle Wallis eşlik ediyorlar. Filmi Alex Kurtzman yönetiyor. 2017’de vizyona girecek filmin “Dracula” kadar vasat olmamasını umuyoruz.

mission-impossible-rogue-nation-trailer-poster

Mission Impossible 6: Serinin altıncı filminin çekimlerine ağustosta başlanacak. Serinin yapımcısı Cruise bilindiği üzere her filmin yönetmenliğini başka bir yönetmene teslim ediyordu ama beşinci filmin aldığı olumlu eleştirilerden sonra Cruise, Christopher McQuarrie’nin altıncı filmi yazıp yönetmesini istedi ve isteği kabul edildi. Beşinci filmin oyuncu kadrosu bu filmde de korunacak. Cruise’a Jeremy Renner, Simon Pegg ve Vhing Rhames eşlik edecekler. Alec Baldwin’i ve Rebecca Ferguson’ı seride ikinci kez görüp göremeyeceğimiz henüz netleşmiş değil. Ama yapımcılar son filmde Cruise’dan rol çalarak filmin yıldızı haline gelen Ferguson’ı altıncı filmde de görmek istiyorlar. Henüz filmin konusunun açıklanmadığını ve yardımcı oyuncu kadrosunun oluşturulmadığını da belirtelim ama ağustosa az kaldı, yakında seriden haberler gelir.

Luna Park: Doug Liman’ın yıllardır çekmeye çalıştığı ama bir türlü çekim aşamasına geçemediği “Luna Park” filmini geçen yıl raftan indirmiş ve başrol için Tom Cruise’la hemen anlaşmıştı. Cruise filmin yapımcılığını da üstlenecek. Fakat Liman’ın bu yıl “The Wall”, “Gambit” filmleriyle meşgul olması yüzünden belki de 2018’den önce bu filmin çekimlerine başlayamayacak. Liman’ın “Splinter Cell” uyarlamasını yönetmeyi planladığını da belirtelim, ki Tom Hardy’li bu filmin de ne zaman çekileceği belli değil. “Luna Park” bilim kurgu türünde bir film. Film bir grup astronotun aya yolculuk yapıp ayın enerji kaynağını çalmaya çalışmalarını konu alıyor. Film çekilirse Cruise ilk kez bir astonotu oynayacak.

liio6dcumqwduymeqep9

Edge of Tomorrow 2: Beklenmedik bir gişe başarısı elde eden film tabii ki devam edecek. Ama ne zaman çekileceği bilinmiyor. İlk filmi çeken Doug Liman, Chris McQuarrie’nin açıklamasına göre bu filmi de çekecek. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi Liman epey yoğun bir dönemde. O yüzden McQuarrie’nin açıklamasına çok güvenmemek gerek. Belki Cruise ve stüdyo filme başka bir yönetmen atarlar ya da Liman müsait olana kadar film rafta bekletilir. Filmin senaryo çalışmalarının başladığını, McQuarrie’nin bu projenin senarist ekibinde olacağını belirtelim.

1

Top Gun 2: Yıllardır konuşulan bu ikinci filmin ne zaman çekileceği bilinmiyor. Film halen senaryo aşamasında ve halen filmi kimin yöneteceği bilinmiyor. Ama Cruise ile Val Kilmer’ın rollerini tekrarlayacaklarını biliyoruz. Jerry Bruckheimer bu filmin de yapımcılığını üstleniyor. Şimdilik bunlar dışında bir bilgimiz yok. Bakalım film 2017’de çekilebilecek mi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: