Tom Hanks’in Yeni Filmleri

Her daim yoğun çalışan, kariyerinin başından beri her yıl en az bir filmle sinemalara dönen, genelde iyi/kahraman rollerinde karşımıza çıkan, Amerika’nın en sevilen aktörlerinden Tom Hanks 2018’de bir filmde karşımıza çıkmamış olsa da ardı ardına pek çok filmde yer aldı. Pek çok projesi olan aktörü 2019-2020 yıllarında en az dört filmde izleyebileceğiz. Bu vesileyle aktörün tüm projelerine değinelim istedik.

Toy Story 4: Disney’in geniş bir hayran kitlesine sahip olan animasyon serisi Toy Story bu yıl 4. filmle dönecek. 21 Temmuz 2019‘da vizyona girecek filmde Hanks tekrar Woody’i seslendirdi. Josh Cooley‘nin yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Hanks dışında Keanu Reeves, Jordan Peele, Christina Hendricks, Patricia Arquette, Timothy Dalton, Tim Allen, Joan Cussack, Tony Hale gibi isimler de yer alıyor. Yeni karakterlerin dahil edildiği bu yeni film, Woody ve arkadaşlarının maceralarını işlemeye devam ediyor.

A Beautiful Day in the Neighborhood: Amerika’nın en sevilen aktörlerinden Hanks’in Amerika’nın en sevilen sunucularından Fred Rogers‘ı oynadığı biyografik film A Beautiful Day in the Neighborhood Kasım 2019’da vizyona girecek, aktör tekrar Oscar için mücadele edecek. En son 2001 yılında Cast Away filmiyle Oscar’a aday olan, bu tarihten beri bir türlü Oscar’a aday olamayan Hanks bu yıl daha şanslı durumda. Zira Akademi geçen yılın sevilen belgesellerinden Won’t You Be My Neighbor?‘ı aday göstermediğinden Marielle Heller‘ın yönettiği A Beautiful Day‘in iyi çıkması halinde aktör adaylık elde edebilir. Bu arada bu film çocuklara dönük programlar hazırlayan Rogers’ın tüm hayatına değil de gazeteci Tom Junod‘la arkadaşlığına odaklanacak. Junod’a Matthew Rhys hayat verdi. Noah Harpster‘ın kaleme aldığı film tarih değişmezse (yüksek ihtimalle değişecek) bizde 6 Aralık 2019‘da vizyona girecek.

Greyhound: Hanks yukarıda andığımız biofilmden sonra arayı fazla açmadan 2020’de savaş filmi Greyhound‘la sinemalara dönecek. C.S. Forester‘ın kitabından bizzat Hanks tarafından senaryolaştırılan bu film 2. Dünya Savaşı zamanında geçip Amerikalı askerlere odaklanıyor. Aaron Schneider‘ın yönettiği Greyhound, Hanks’in Saving Private Ryan‘dan 21 yıl sonra tekrar bir komutanı oynadı. Kadronun diğer tanıdık simaları Elisabeth Shue ile Stephen Graham. Film 8 Mayıs 2020‘de vizyona girecek.

BIOS: Yukarıdaki üç filmi tamamlayan Hanks’in sıradaki projesi BIOS olacak gibi görünüyor. Çekimlerine bu yıl başlanması planlanan BIOS bilimkurgu türünde. Game of Thrones‘da döktüren Miguel Sapochnik‘in yöneteceği, Craig Luck ile Ivor Powell‘ın kaleme aldığı film kıyamet sonrası dünyada geçecek, bir robotun ölüm döşeğindeki bir adamın köpeğini korumaya çalışmasına odaklanacak. Hanks gene iyi bir rolde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Aktöre Caleb Jones‘la Samira Wiley eşlik edecekler. Film 2 Ekim 2020‘de vizyona girecek. Steven Spielberg‘in şirketi Amblin’in filmin yapım şirketi olduğunu da belirteyim.

A Man Called Ove: Hanks kariyeri boyunca birbirinden farklı pek çok karaktere hayat verdi ama bu karakterlerin çoğu iyi yürekli, neredeyse herkesin sevebileceği karakterlerdi. Aktörün projeleri arasında yer alan A Man Called Ove yeniden çevriminin de merkezinde özünde iyi birisi olan bir adam yer alacak. Orijinal film Fredrik Backman‘ın aynı adlı romanından uyarlanmış, epey de sevilmişti. Hanks filmi izledikten sonra romanı ülkesine adapte etmek istemiş, hakları hemen satın almıştı. Eşini yitirdikten sonra herkese kaba davranmaya başlayan, sürekli intihar etmeye çalışan ama intihar girişimleri hep başka kişilerce -bilhassa yeni komşusu tarafından- bölünen bir adama odaklanıyor roman/orijinal film. Yeniden çevrimin henüz senaristi ve yönetmeni belirlenmedi. Bu yüzden bu filmin bu yıl çekilip çekilmeyeceği bilinmiyor.

Pinokyo: Disney, Toy Story 4‘dan kısa bir süre sonra gene Hanks’le çalışmak istemiş, büyük bütçeli filmi Pinokyo‘nun başrolünü (Geppetto) Hanks’e teklif etmişti ama filmi yöneteceği duyurulan Paul King projeden çekilince çekimler de ertelenmişti. Zaten Pinokyo‘nun çekimleri BIOS‘la çakışıyordu. Disney bu projesinden vazgeçmiş değil, film bir ihtimal bu yıl çekilebilir ama Hanks’in projede yer alıp almadığı henüz belli değil. Bakalım Hanks rolleri arasına Geppetto Usta’yı da ekleyecek mi? Bu arada Disney bu filmin senaryosunu revize ettiredursun İtalyan yönetmen Matteo Garrone çoktan Pinokyo‘nun çekimlerine başladı. Bu filmde Geppetto’yu Roberto Benigni oynuyor. Son olarak, Guillermo del Toro‘nun da Netflix çatısı altında Pinokyo filmi hazırladığını belirtelim. 2020’den itibaren her tarafımız Pinokyo filmleriyle sarılacak kısacası.

İsimsiz Elvis Presley Biofilmi: Hanks biyografik filmlere hızını kesmeden devam edebilir. Baz Luhrmann‘ın The Great Gatsby‘den sonra verdiği arayı noktalayıp sinemalara döneceği yeni film projesinin başrolü için aktörle görüşmelere başlandı. Çekim takvimi ayarlanabilirse aktör ünlü şarkıcı Elvis Presley‘nin menajeri Tom Parker‘ı oynayacak. Luhrmann, Presley rolü için tanınmayan bir aktörle anlaşmayı düşünüyor. Çekimlere yılın sonuna doğru başlanacak.

In the Garden of the Beasts: The Artist‘ten sonra Hanks yapımcılığını üstlendiği, başrolünde yer almaya hazırlandığı In the Garden of the Beasts uyarlamasının yönetmenliğini Michel Hazanavicius‘a teslim etmiş ama film o zamanlarda çekilemeyip rafa kaldırılmıştı. Uzun bir aranın ardından proje raftan indirildi. Filmin yönetmenliği bu kez Joe Wright‘a teslim edildi. Hanks’in başrolde yer alıp almayacağı şimdilik bilinmiyor, ama yapımcılığı üstlenmeye devam edecek. Film aynı adlı kitaptan uyarlanıp 2. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce Almanya’da geçip Şikagolu bir profesörün Hitler’in Almanya’sında ilk Amerikalı büyükelçi olmasını konu alacak. Profesör ailesiyle birlikte Almanya’ya taşındıktan kısa bir süre sonra savaş patlak verecek. Bakalım Wright başrolleri kimlere teslim edecek (Keira Knightley?).

News of the World: Geçen ayın başında yönetmen Paul Greengrass‘ın Fox 2000 çatısı altında News of the World adlı bir film hazırladığı, yönetmenin bu filminin başrolü içi Hanks’le anlaştığı duyurulmuştu. Film aynı adlı kitaptan uyarlanacak, Amerikan İç Savaşı zamanında geçip dul bir adamın Teksas’a taşınmasını, burada ailesi Kızılderililerce katledilmiş yetim bir kızla birlikte gündemdeki haberleri millete duyurmasını konu alıyor. Film duyurulduktan bir buçuk ay sonra, yani on gün önce Disney, Fox 2000’i kapatacağını açıkladı. Dolayısıyla Greengrass-Hanks ikilisini Captain Phillips‘ten sonra ikinci kez buluşturması planlanan bu filmin geleceği şimdilik belirsiz durumda. Disney’in bu filmi Fox’ın başka çatıları altında çektirip çektirmeyeceği veya projenin başka bir stüdyoya satılıp satılmayacağı şimdilik belirsiz.

Hanks’in duyurulan projeleri bunlar. Görüleceği üzere aktör verdiği bir yıllık aranın ardından pek çok rolle – filmle sinemalara dönecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın