Tony Kaye’in Dönüşü Muhteşem Olacak


American History X gibi ağır bir dramı ustalıkla çeken bir yönetmenin projelerini her daim merak ederiz. Tony Kaye şimdiye dek dört film çekti ve American History X dışındaki üç filmiyle hedeflediği başarıya ulaşamadı.  Son filmi Black Water Transit, 2009 yılında vizyona girmişti. O gün bu gündür film çekmeyen Kaye’in dönüşü muhteşem olabilir.

Kaye’in beşinci filmi olan Detachment’ın başlıca rollerini Bryan Cranston, Christina Hendricks, Adrien Brody, Lucy Liu, James Caan, Marcia Gay Harden, Tim Blake Nelson üstleniyorlar. Yeni okuluna atanan bir öğretmenin, amaçsız, küfürbaz, sinirli ve hayata karşı kayıtsız olan öğrencilerle olan ilişkisini ele alan filmin dünya prömiyeri TriBeCa Film Festivali’nde yapıldı ve ticari gösterimi de bu festivalin katkılarıyla gerçekleştirilecek. Amerika’da bile çok az salonda gösterilecek filmin ülkemizde vizyona girmeyeceğini tahmin etmek güç değil.

Tony Kaye’in Detachment’ı kopkoyu bir dram. Eleştirmenlerce beğenilen film Kaye’in dönüşünü müjdeliyor. Adrien Brody’nin performansı da epey övülüyor. Bazı eleştirmenlere göre Adrien Brody de Detachment’ta The Pianist’ten bu yana ortaya koyduğu en iyisi performansını ortaya koymuş. Film şubat ayında Amerika’da sınırlı bir dağıtımla vizyona girecek.


Leave a Reply