Toronto Film Festivali’ne Doğru


Toronto Film Festivali (4 eylülde kapılarını açacak) bu sene de sağlam bir seçkiyle sinemaseverlere merhaba diyecek. Bu sene bir çok film, festivalde ilk gösterimlerini gerçekleştirip ödül sezonuna başlamış olacaklar. Festivalde galaları gerçekleştirilecek filmler şunlar (ayrıntıları aşağıda): “Black and White”, “The Equalizer”, “Foxcatcher”, “Haemoo”, “The Judge”, “A Little Chaos”, “Maps to the Stars”, “The New Girlfriend”, “Pawn Sacrifice”, “The Riot Club”, “Samba”, “This Is Where I Leave You” ve “Wild”. Özel gösterim kapsamında kendilerine yer bulabilen filmlerse şunlar: “99 Homes”, “American Heist”, “Before We Go”, “Breakup Buddies”, “Cake”, “Coming Home”, “The Dead Lands”, “Dearest”, “The Drop”, “Eden”, “Far From Men”, “Force Majeure”, “The Gate”, “Good Kill”, “The Good Lie”, “Hector and the Search for Happiness”, “The Humbling”, “Hungry Hearts”, “The Imitation Game”, “Kahlil Gibran’s The Prophet”, “The Keeping Room”, “The Last Five Years”, “Learning to Drive”, “Love & Mercy”, “Manglehorn”, “Mary Kom”, “Men, Women and the Children”, “Miss Julie”, “Mr. Turner”, “My Old Lady”, “Ned Rifle”, “Nightcrawler”, “Pasolini”, “Phoenix”, “The Reach”, “Red Amnesia”, “Return to Ithaca”, “Rosewater”, “A Second Chance”, “Still Alice”, “The Theory of Everything”, “Time Out 0f Mind”, “Top Five”, “While We’re Young”, “Whiplash” ve “Wild Tales”. Tabii bu filmlerin seçkinin sadece bir kısmının olduğunu, festival kapsamında 200 film gösterileceğini belirtelim. Her sene olduğu gibi bu sene de programda yer alan, yani festival kapsamında gösterilecek bazı filmleri tanıtmaya ve filmden gelen ilk karelere yer vermeye bu sene de devam edeceğiz.

A Little Chaos: Alan Rickman’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu bir kostümlü drama. Başrolde Rickman’a Kate Winslet, Matthias Schoenaerts ve Stanley Tucci eşlik ettiler. Film, Kral Louis’in hayatından bir kesiti ve iki mimarın rekabetten aşka ilerleyen ilişkilerini anlatacak bizlere. Rickman ile Winslet, ’95’te çekilen “Sense and Sensebility”den sonra ikinci kez aynı filmde yer aldılar. Film, bu sene gösterime girecek.

a_little_chaos

Pawn Sacrifice: Türden türe atlayan Edward Zwick bu kez satranç filmine imzasını attı. Amerikalı satranç şampiyonu Bobby Fischer’ın Rus Boris Spassky ile mücadelesini anlatan bu film, Soğuk Savaş dönemini fon alıyor. Filmde Fischer’a Tobey Maguire, Spassky’e Liev Schreiber hayat verdiler. Peter Saarsgard, Michael Stuhlbarg’ın da kadroda yer aldıklarını belirtelim.

pawn

The Riot Club: “An Education”ın yönetmeni Lone Scherfig bu kez üst sınıftan bir öykü anlatacak bizlere. “The Riot Club” adı verilen film, Oxford’taki elitlerin gittiği bir kulüpte patlak veren entrikalara, kavgalara ve ihanetlere odaklanıyor. İngiltere’de oynayıp hit hâline gelen “Posh” adlı oyundan uyarlanan bu filmde Natalie Dormer, Jessica Brown Findlay, Max Irons, Sam Clafin ve Douglas Booth rol aldılar.

American Heist: Ermeni yönetmen Sarik Andreasyan’ın kotardığı “American Heist”, adından da anlaşılacağı üzere bir soygun öyküsü anlatıyor. İki erkek kardeşin mecbur kaldıkları için bir bankayı soyma girişimlerini anlatan bu film, Andreasyan’ın ilk Amerikan filmi. Filmin başrolleri Adrien Brody ile Hayden Christensen’e teslim edilmişti.

american_heist

Before We Go: Captain America filmleriyle ünlenen Chris Evans’ın ilk yönetmenlik denemesi olan “Before We Go” (eski adı “1: 30 Train”) romantik-komedi türünde. Evans’ın başrolü Alice Eve ile paylaştığı “Before We Go”, Grand Central’da tanışan iki yabancının (Evans ile Eve) birbirlerine aşık olmasına odaklanıyor. Evans’ın Marvel’la kontratı bittikten sonra kariyerine yönetmenlikten devam etmeyi, oyunculuğu bırakmayı planladığını yeri gelmişken hatırlatalım.

before_we_go

Cake: Anna Kendrick, Jennifer Aniston, William H. Macy, Felicity Huffman ve Sam Worthington’ı buluşturan “Cake”, yönetmen Daniel Branz’ın imzasını taşıyor. Film, depresyona giren Claire Simmons’ın (Aniston) destek gruplarına katılıp düzelmeye çalışmasını komedi türünde anlatıyor.

cake_1

Eden: Fransız senarist/yönetmen Mia Hansen-Love bu sene karşımıza “Eden” ile çıkacak. Yazıp yönettiği bu filminin başrollerini Felix de Givry, Greta Gerwig, İranlı aktris Golshifteh Farahani ve Brady Corbet’e teslim etmişti. Film, ’90’larda ünlenen Fransız DJ’in hayatına, Paris’te geçirdiği anlara, ilişkilerine ve o dönemin elektro müziğine odaklanacak.

eden_1

Far From Men (Loin des Hommes): Fransız bir öğretmen, Cezayir’in küçük bir vilayetine Cezayir Savaşı devam ederken mesleğini icra etmek amacıyla yerleşir. Günler sonra bu öğretmenle küçük bir çocuk arasında beklenmedik bir bağ oluşur, olaylar gelişir. Filmin tanıdık tek yüzü Viggo Mortensen. Filmi David Oelhoffen yazıp yönetti.

far_from_men

Good Kill: Senarist/yönetmen Andrew Niccol facia olarak addedebileceğimiz iki filmden (“In Time” ve “The Host”tan) sonra “Good Kill” ile karşımıza çıkacak. Niccol en sağlam eserlerinden  “Gattaca”dan on yedi sene sonra Ethan Hawke ile tekrar çalıştı. Hawke’ye January Jones, Zoe Kravitz, Jake Abel ve Bruce Greenwood eşlik ettiler. Gerilim türündeki film, bir aile babasının (Hawke) yaptığı işin (kontrol ettiği insansız hava aracıyla Taliban’la savaşmak) etnik yönünü sorgulamaya, işi ve ölümlerle ilgili sorular sormaya başlamasını konu alıyor.

good_kill_1

good_kill_3

The Humbling ve Manglehorn: Usta aktör Al Pacino kariyerinde ilk kez Toronto’ya iki filmle katılacak. Pacino’nun başrolünü üstlendiği “The Humbling”, Philip Roth’un aynı adlı son romanından uyarlandı. Barry Levinson’ın yönettiği, Greta Gerwig’in de rol aldığı bu film, yaşlı bir aktörle (Pacino) ondan epey genç olan bir kadın (Gerwig) arasındaki sado-mazo ilişkiye odaklanıyor. “Manglehorn” ise küçük bir kasabada yaşayan, tek düze bir yaşantısı olan, her gün aynı yerde yemeğini yiyen ve yerel banka memuru ile sürekli sohbet eden bir adamın, A.J. Manglehorn’un bu hiç de çekici olmayan hayatını anlatacak. David Gordon Green’in yazıp yönettiği filmde Pacino’ya Holly Hunter ve Chris Messina eşlik ettiler.

_U6C1621.CR2

The Keeping Room: Sam Worthington, Hailee Steinfeld ve Brit Marling’i buluşturan, Michael Caine’li “Harry Brown” ile kariyerine başlayan Daniel Barber’ın yönettiği “The Keeping Room”; iki kız kardeş ve bir Afro-Amerikalı kölenin Amerikan İç Savaşı devam ederken hayatta kalma savaşlarına odaklanıyor.

the_keeping_room

The Last Five Years: Anna Kendrick, “Pitch Perfect”ten sonra üç müzikalde daha rol aldı: “Pitch Perfect 2”, “Into the Wôods” ve bu film. “The Last Five Years” aynı adlı Broadway müzikalinden uyarlandı. Film, bir evliliğin beş yılına odaklanacak. Richard LaGravenese’nin yazıp yönettiği filmde Kendrick’e Jeremy Jordan eşlik etti.

Behind the scenes during the filming of "The Last 5 Years"

Love and Mercy: İki Paul’u, Paul Giamatti ile Paul Dano’yu buluşturan “Love & Mercy”, Beach Boys grubunun yazar ve müzisyeni Brian Wilson’ın (Dano) kariyerine ve Dr. Eugene Landy (Giamatti) ile arkadaşlığına odaklanıyor. Filmde Wilson’ın yaşlılığına John Cusack hayat verdi. Elizabeth Banks’in de kadroda yer aldığını, filmi 1990’da gösterime giren “Old Explorers”dan beri film çekmeyen Bill Pohlad’ın yönettiğini belirtelim.

LM_02573.CR2

A Second Chance: Danimarkalı yönetmen Susanne Bier’in iki filmini izleyeceğiz bu sene: Biri Danimarka yapımı “A Second Chance”, diğeri Jennifer Lawrence-Bradley Cooper’lı ABD yapımı “Serena”. Yönetmenin “A Second Chance”i Toronto’da gösterilecek. Bier bu filminde “Game of Thrones”un yıldızlarından Nikolaj Coster-Waldeu ile çalıştı. Danimarka’nın en önemli senaristlerinden Anders Thomas Jensen’in kaleme aldığı bu film, bir bebeği kaçırıp eşiyle birlikte büyütmeye ve sahiplenmeye başlayan bir adamın (Coster-Waldeu) depresyon sürecini ve eyleminin sonuçlarıyla yüzleşmesini konu alıyor.

Pasolini: “Welcome to the New York”tan sonra Abel Ferrara ara vermeden “Pasolini” adlı filmini çekti. Adından da anlaşılacağı üzere İtalyan Yeni Gerçekçilik’in en önemli isimlerinden olan usta yönetmen Pier Paolo Pasolini’yi anlatacak bu film. Ama Pasolini’nin sadece son gününe odaklanılacak. Pasolini’ye Ferrara’nın sıkça çalıştığı Willem Dafoe hayat verdi.

pasolini

Phoenix: “Enemy”, “Ben O Değilim” ve “The Double”dan sonra bir doppelganger filmi daha geliyor. 2013 yapımı “Barbara” ile çıkış yakalayan Alman yönetmen Christian Petzold’un yönettiği “Phoenix”, toplama kampından kaçmayı başaran Nelly’nin (Nina Hoss) kocasını (Ronald Zehrfeld) bulmaya çalışmasını, en sonunda kocasının doppelganger’ıyla (ikiziyle) karşılaşmasını konu alıyor.

August .2013  Dreharbeiten zum CHRISTIAN PETOLD Film PHÖNIX mit Nina Hoss , Ronald Zehrfeld und Nina Kunzendorf Verwendung der Fotos nur in Zusammenhang mit dem Film PHÖNIX von Christian Petzold ( Model release No ) © Christian Schulz Mobil 01723917694

Still Alice: Kısa sürede çekilen “Still Alice”te Julianne Moore, Kristen Stewart, Alec Baldwin, Kate Bosworth rol aldılar. Bu sene Scarlett Johansson’lı “Under the Skin” filmiyle karşımıza çıkan Richard Glatzer ile Kevin Kline’lı “The Last of Robin Hood”u yöneten Wash Westmoreland’in beraber yönettikleri “Still Alice”, mutlu bir evliliği ve üç çocuğu olan profesör Alice’in alzaymır hastalığına yakalanmasını konu alıyor. Alice’e Moore hayat verdi.

still_alice

Time Out of Mind: Richard Gere, Jena Malone, Ben Vereen, Kyra Sedgwick, Jeremy Strong, Steve Buscemi, Michael Kennet Williams, Yul Vasquez’den mürekkep bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu filmi Oren Moverman yönetti. Film, evinde yaşamaktan hoşlanan bir adamın (Gere) hiç tanımadığı kızıyla (Malone) iletişim kurup onu tanımaya çalışmasını anlatıyor.

time_out_of_mind

Top Five: Amerika’nın sevilen komedyenlerinden Chris Rock kameranın arkasına üçüncü kez geçti. Senaryosunu kaleme alıp başrolünü de üstlendiği “Top Five” (IMDb’de “Finally Famous” adıyla bulunabilir), bir program sunan ünlü bir komedyenin düğününü programında gerçekleştirmeye çalışmasını anlatıyor. Rock’a Rosario Dawson, Anders Holm, Michael Che, Gabrielle Union, Tracy Morgan, Kevin Hart gibi ağırlıklı olarak siyahilerden oluşan bir oyuncu kadrosu eşlik etti.

top_five_1

While We’re Young: Umut vaat eden senarist/yönetmen Noah Baumbach bu sene karşımıza “While We’re Young” ile çıkacak. Ben Stiller, Naomi Watts, Amanda Seyfried, Adam Driver ve Adam Horovitz’in başrollerini üstlendiği bu film, belgeseller çeken bir yönetmenle (Stiller) eşinin (Watts) ilişkisine, yaşlanan bu iki çiftin genç bir çiftle (Seyfried ve Driver) tanışıp ilişkilerini sorgulamalarına odaklanıyor.

while_were_young_2

Miss Julie: Üç kişi arasında geçen entrikalara odaklanan “Miss Julie”, Ingmar Bergman’ın favori aktrisi Liv Ulmann’ın yazıp yönettiği bir film. 1890’ların İrlandası’nda geçen bu film, İrlanda’nın aristokrat sınıfını anlatıyor. Jessica Chastain, Colin Farrell ve Samantha Morton’un başrollerini üstlendiği filmde Julie’nin (Chastain) evli şoförüne (Farrell) aşık olması anlatılıyor.

Hill of Freedom (Ja-yu-ui eon-deok): Japon bir genç, Seul şehrini ziyaret eder. Genç adamın bu şehre gelmesinin tek nedeni sevdiği kadınla barışabilme ihtimalidir. Bu Güney Kore yapımı romantik filmi on altı filme imzasını atan, geçen sene Isabelle Huppert’lı “In Another Country” ile karşımıza çıkan Sang-soo Hong yönetti. Film, Güney Kore’de 4 eylülde gösterime girecek.

hill_of_freedom_2-620x312

[Rec] 4: Apocalypse (Apocalipsis): [Rec] serisine dördüncü filmle devam ediliyor. Serinin dördüncü filmi Toronto Film Festivali’nin “Gece Yarısı Çılgınlığı” bölümünde gösterilecek. Dördüncü filmin yönetmenlik koltuğuna serinin ilk iki filmini yazıp yöneten, üçüncü filmin sadece “yaratıcı yapımcı”lığını üstlenen Jaume Balaguero oturdu. Senaryoyu ise ikinci filmin senaristlerinden Manu Diez, Balaguero ile birlikte kaleme aldı. Başrolde ilk iki filmin başrolünü üstlenen Manuela Velasco yer alıyor. Filmin merkezinde Velasco’nun canlandırdığı gazeteci Angela yer alacak. Filmin mekanı ise bu kez bir gemi. Angela virüs taşıdığı şüphesi yüzünden karantinaya alınır. Fakat zombiler karadan çok uzakta, denizin ortasındaki gemide bile elemanlarımızı bulurlar, mücadele başlar.


Leave a Reply