Türkiye Sinemasında Yakın Gelecek


ÖZCAN ALPER: Onur Saylak’ın başrolünü üstlendiği “Sonbahar” filmiyle yürek dağlayan, etkileyici bir filme imzasını atan Özcan Alper başarısını ikinci filmi olan “Gelecek Uzun Sürer” ile devam ettirememiş; ama çok da kötü bir performansa imzasını atmamıştı. Pek yankı uyandırmayan ikinci filmden kısa bir süre sonra Alper setlere döndü. “Rüzgarın Hatıraları” adını verdiği filminde Alper bir kez daha Saylak ile çalışıyor. Çekimlere başlayan yönetmen ayrıca Tuba Büyüküstün, Murat Daltaban ve Mustafa Uğurlu ile de çalışıyor. Film, ’40’lı yıllarda iktidarın zulmünden kaçan bir sanatçıya odaklanacak. [Arka Pencere]
Rüzgarın Hatıraları
SEMİH KAPLANOĞLU: “Bal” ile üçlemesini tamamlayan Semih Kaplanoğlu kariyerine “Buğday” ile devam etmeye hazırlanıyor. Dört senedir film çekmeyen Kaplanoğlu’nun bu sene setlere döneceği söyleniyor. Ne yazık ki “Buğday”ın konusuyla ilgili bir bilgimiz yok. Sadece distopya türünde olacağını biliyoruz.

ÇİĞDEM VİTRİNEL: “Behzat Ç.” dizisinin son bölümlerinde karşımıza çıkan Sezin Akbaşoğulları dizideki rol arkadaşı Erdal Beşikçioğlu ile ikinci kez çalışıyor. İki oyuncunun başrolü paylaştığı “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” adlı filmi “Geriye Kalan” ile dikkatleri çeken Çiğdem Vitrinel yönetiyor. Müziklerse Harun Tekin’e emanet. Film, İlhami Algor’un aynı adlı romanından uyarlanıyor. İki yetenekli oyuncuya Derya Alabora, Ege Aydan, Harun Tekin’in de eşlik ettiklerini belirtelim.
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

İLKSEN BAŞARIR: “Atlıkarınca”, “Başka Dilde Aşk” ve “Testosteron” filmleriyle türden türe atlayan yetenekli yönetmen İlksen Başarır ikinci kez uyarlama bir filme imzasını atacak. Başarır bu kez edebiyatımızın en önemli eserlerinden olan “Kürk Mantolu Madonna”yı uyarlayacak. Filmin çekimlerine bu sene başlanması planlanıyor. Henüz oyuncu kadrosunun oluşturulmadığını da belirtelim.

ERDEN KIRAL: Yeşilçam döneminden beri filmler çeken Erden Kıral kariyerine “Gece” ile devam edecek. Kıral filminin başrolünü “Vicdan”da çalıştığı Nurgül Yeşilçay’a teslim etti. Aktrise İlyas Salman, Mert Fırat, Teoman Kumbaracıbaşı, Hakan Karahan, Nur Sürer, Ayça Damgacı ve Vildan Atasever eşlik edecekler. Film, kocasıyla (Fırat) sorunlu evliliğini bitiremeyen bir konsomatrisin (Yeşilçay) öyküsünü anlatacak. Atasever, konsomatris Süsen’in kardeşi rolünde karşımıza çıkacak. Filmin çekimlerine temmuzda İzmir’de başlanacak.

REİS ÇELİK: En son pedofiliye odaklanan “Lal Gece” filmiyle karşımıza çıkan deneyimli yönetmen Reis Çelik, “Orkestra” ve “Kerbela Orkestrası” isimleriyle anılan yeni filminin hazırlıklarını tamamlamak üzere. Çelik, Körfez Savaşı devam ederken Kerbela Çölü’nü geçmeye çalışan Berlin Senfoni Orkestrası’nın öyküsünü anlatacak bu filminde. Filmin oyuncu kadrosu ve çekim takvimi henüz netleşmedi.

AYDIN SAYMAN: “İçimdeki İnsan” adı verilen filmin çekimlerine başlandı. Aydın Sayman’ın yönettiği filmde Şebnem Bozoklu, Füsun Demirel, Menderes Samancılar ve Vedat Erincin başrolleri paylaşmaktalar. Film, İrfan Yalçın’ın kaleme aldığı “Fareyi Öldürmek” adlı romandan uyarlanıyor ve çektiği acılara rağmen içindeki “iyi”yi öldürmeyen, hep iyi kalmaya çalışan bir adamın dramına odaklanıyor.
İçimdeki İnsan

PELİN ESMER: Yetenekli yönetmen Pelin Esmer de suskunluğunu bozmaya hazırlanıyor. Esmer, “İşe Yarar Bir Şey” adını verdiği filmini bu sene çekecek. Ne yazık ki filmin oyuncu kadrosu ve konusuyla ilgili ayrıntılar henüz basına yansımadı. Esmer bu filmi için bakanlıktan 500 bin TL maddi destek almıştı.

YEŞİM USTAOĞLU: “Araf” ile son dönemlerin en iyi yerli filmlerinden bir tanesine imzasını atan Yeşim Ustaoğlu da setlere dönmeye hazırlanıyor. Ustaoğlu kariyerine “Tereddüt” adını verdiği filmiyle devam edecek. Kültür Bakanlığı’ndan 500 bin TL destek alan Ustaoğlu da filmiyle ilgili ayrıntıları ve filminin oyuncu kadrosunu açıklamadı ne yazık ki. Filmin 2015’te gösterime girmesi planlanıyor.

ORHAN ESKİKÖY: “Babamın Sesi” adlı filmden hatırlayabileceğimiz Orhan Eskiköy iki buçuk senedir “Bir Hayalin Ayrıntıları” adını verdiği filmini çekmeye çalışıyor. Bakanlıktan destek alan Eskiköy filmini bu sene çekecek gibi görünüyor. Senaryosunu Murat Gülsoy ile birlikte kaleme alan yönetmen filminin ayrıntılarını henüz basınla paylaşmadı.

ZEKİ DEMİRKUBUZ: Dostoyevski’den uyarladığı “Yeraltı”ndan sonra sessizliğe bürünen Zeki Demirkubuz yakın zamanda karşımıza “Kor” (“Ember” adıyla da anılıyor) filmiyle çıkacak gibi görünüyor. Hazırlıkları devam eden “Kor”un çekim takvimi henüz netleşmedi. Film, kocasının Romanya’ya çalışmak için gittikten sonra geride kalıp geçimini sağlamaya çalışan Emine’nin giyim atölyesinde eski patronuyla Ziya’yla karşılaştıktan sonra Ziya’nın yardımları geri çevirmemesi sonucunda kocasının, patronunun ve kendisinin hayatlarının sonsuza dek değişmesini anlatacak.

TUNÇ ŞAHİN: Eleştirmen, senarist, yazar Uygar Şirin geçtiğimiz sene “Karışık Kaset” adını verdiği romanını yayınlatmıştı. Bir çiftin yirmi yıla yayılan ilişkilerine odaklanan “Karışık Kaset” okura geçmişi yad ettiriyordu. Sevdiği kıza açılamayan bir gencin babasının tavsiyesiyle en sevdiği şarkılardan oluşan bir kaset oluşturmasını ve kızı tavlamaya çalışmasını konu alan “Karışık Kaset” sinemaya taşınıyor şu sıralar. Daha önce uzun metrajlı film çekmemiş olan genç yönetmen Tunç Şahin filmin yönetmenliğini; Özge Özpirinçci ile Sarp Apak başrollerini üstlenmekteler. Filmde Bülent Emin Yarar, Sevinç Erbulak, Burak Sarımola da kadroda yer alıyor. Kitabın yazarı Şirin de cameo olarak filmde şöyle bir gözükecek.

Karışık Kaset