Türkiye’de Caz: Caz mı Jazz mi?

Samimi kelimesini kullanmak için en doğru yer bu belgesel film için olmalı. Senaryosu ve yönetmenliği Batu Akyol’a ait olan ve ülkemizde şu ana kadar eksik olan caz belgeseli açığını bir anlamda kapatan bu film her müzikseverin görmesi gereken cinsten.

türkiye'de caz

Belgesellerde izleyeni filmden uzaklaştıran yapaylığı tamamen ortadan kaldırarak, sohbet havasında ve anlattığı müziğin desteğiyle bir saniyesi bile sıkmayan bir film çıkmış ortaya. Hem de filmin çekildiği ülkede hala ve ısrarla caz müziğinin halktan kopuk, elit bir müzik türü olduğuna inanılmasına rağmen. Belgeselde, ülkemizde ilk başta gerçekten de böyle bir durum olduğu gösteriliyor ancak aradan çok zaman geçti ve artık bazı yanlış sınıflandırmalardan vazgeçme zamanı geldi. Belki de bu film ülkemizdeki caz müziği hakkındaki algının değişmesini sağlar.

Belgesel caz müziğinin ülkemize nasıl ve kimlerin etkisiyle girdiğinin hikayesiyle başlıyor ve zaman içindeki gelişimiyle ülkemizin müziğiyle olan füzyonuna kadar ulaşıyor. İlk zamanları yaşayan müzisyenlerle gerçekleştirilen keyifli sohbetlerle hem eğleniyorsunuz hem de bilgileniyorsunuz. Aslında bir anlamda caz müziğinin ne kadar samimi olduğunu görüyorsunuz. Sanılanın aksine mütevaziliğin bu müziğe gönlünü vermiş insanlarda olduğunu düşünüyorsunuz. Toplumun tüm sınıfsal kesimlerine kulaktan dolma bilgilerle empoze edilen yanlışların farkına varıyorsunuz. Bir filmin ticari amaç güdülmeden yapıldığının mutluluğunu yaşıyorsunuz. Ülkemizde caz müziği için kırılma noktaları gösterilip müziğin toplumla nasıl iç içe bir yapıda olduğu bir kez daha vurgulanıyor.

türkiye'de jazz

Belgeselde caz müziği denilince akla gelebilecek tüm konulara değinilmeye çalışılmış. Yönetmen Batu Akyol’un dediği gibi bu film de diğerlerinde olduğu gibi bir yorum getiriyor. Doğallığından kaynaklanan gülümseten anlarıyla izleyeni kendine her dakikasında biraz daha bağlayıp sevdiriyor. Bize ise filmin keyfini çıkartmak kalıyor.

Bu film hem zor bir yapım olan belgeselin üstünden ülkemizde de rahatlıkla kalkılabileceğini gösteriyor hem de caz müziğini insanlara ısındırmak ve pekiştirmek gibi önemli bir misyon taşıyor. Ne kadar çok insana ulaşırsa amacına da bir o kadar ulaşacak bir belgesel Türkiye’de Caz. Sayısız isimle yapılan röportajları izlemeniz tavsiye edilir. Caz müziği ile ilgili aklınıza herhangi bir şey geliyorsa bu film tam size göre.

Gösterim tarihleri güncel olarak filmin internet sitesinde mevcut. Size sadece bir tanesine katılmak ve keyifli dakikalar geçirip filmde emeği geçen herkese teşekkür etmek kalıyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın