U.N.C.L.E.’da Küçük Bir Sorun Daha Var: Yönetmeni Yok

U.N.C.L.E.’da Küçük Bir Sorun Daha Var: Yönetmeni Yok

The Man from U.N.C.L.E. Steven Soderbergh’in sıradaki projesiydi. Yönetmen her zamanki gibi hızlı çalıştı ve Magic Mike’ın çekimlerini bitirdi. Sıradaki projesini de The Man from U.N.C.L.E. olarak belirlemişti. Bu filmle beraber tekrar Warner Bros’la çalışacaktı. Hemen senaristini belirlemişti. Favori senaristlerinden Scott Z. Burns’e filmin senaryosunu yazma görevini teslim etti. Dostlarından George Clooney’le de başrol için anlaştı. Ancak bir kaç ay sonra Clooney projeden ayrıldı.

Warner Bros bu filmin başrolü için genç veya daha popüler birilerini istiyordu. Yönetmen de bunun üzerine rolü dostu Matt Damon’a, Damon’ın reddetmesiyle Johnny Depp’e teklif etti. Depp projede yer almayı kabul etmek üzereydi. Depp’in Lone Ranger’ı Disney tarafından iptal edilince bir süreliğine programı boşalmış, o da bu projeyi kabul etmeyi planlıyordu. Ama bir kaç toplantıdan sonra Disney Lone Ranger’a tekrar yeşil ışık yaktı ve Depp, U.N.C.L.E.’ı pas geçti. Bir türlü başroller belirlenemediğinden de projede ilerleme sağlanamıyordu. WB ile masaya oturan Soderbergh başrolleri Ryan Gosling, Michael Fassbender (yönetmenin bu filmde çalışmak istediği iki aktörden birisiydi), Joseph Gordon-Levitt gibi son zamanların en ünlü oyuncularına teklif etmek istedi. Ama n’olduysa listede olmayan Bradley Cooper’a teklif götürüldü, Cooper teklif kabul etti ama bir süre sonra projeden ayrıldı. Yönetmen bunun üzerine Haywire ve Magic Mike’ın başrollerini teslim ettiği Chaning Tattum ile anlaştı. Diğer başrol de Joel Edgerton olarak belirlendi.

60’ların tek sezonluk (29 bölüm) ünlü tv dizisinin sinema uyarlaması olan “…U.N.C.L.E.” bu kez de yönetmensiz kaldı. Steven Soderbergh’in 2013’te yönetmenliği bırakacağını biliyoruz. Yönetmen, stüdyolarla bir türlü anlaşamadığından yakınıp duruyordu. U.N.C.L.E.’ı bırakmasının nedeninde de bu anlaşmazlık yatıyor. The Playlist sitesinde çıkan habere göre Soderbergh’in projeden ayrılmasındaki en önemli etken WB’nin bu proje için Soderbergh’e sadece 60 milyon dolarlık bir bütçe ayırmasıydı. Bunun yetmeyeceğini WB’ye anlatmaya çalışmışsa da başarılı olamamıştı. WB’nin Soderbergh’e çok az bir bütçe ayırmasının nedeniyse Contagion’ın onca yıldız oyuncuya rağmen gişede bekleneni verememesi… 60 milyon dolarlık Contagion, WB’ye (Amerika’da) sadece 14 milyon dolar  kazandırmıştı. Dolayısıyla WB’nin Soderbergh’e bundan sonra yüksek bir bütçe ayarlaması (Amerika’da ekonomik kriz de olduğundan) imkansız gibi görünüyor.

Soderbergh, U.N.C.L.E.’ı kast ve bütçe sorunları yüzünden bıraktı. Yönetmen şu an Matt Damon ve Michael Douglas’lı filmi Behind the Candelabra’ya yoğunlaşmış durumda. Söylenenlere göre bu film yönetmenin son filmi olacak. Haywire Amerika’da 20 Ocak’ta, Magic Mike ülkemizde 29 Haziran’da vizyona girecek. Haywire’ın ülkemizdeki vizyon tarihi ertelendi. Behind the Candelabra filminin çekimlerine ilkbaharda başlanacak ve film 2013’te vizyona girecek. O tarihten sonra Soderbergh sinema hayatına noktayı koyacak.


Leave a Reply