Ülkemiz Eleştirmen ve Yazarlarından Kısa Hobbit Yorumlarına Devam

Film gösterime girmeden bir gün önce gelen yeni yorumları derleyelim dedik....

“Hobbit: Beklenmedik Yolculuk”un 12 Aralık’taki Türkiye ön gösterimleri sonrası, sosyal medyada sinema eleştirmenleri ve fantastik edebiyatla yakından ilgili yazarlardan kısa yorumlar gelmeye devam ediyor. Film gösterime girmeden bir gün önce bu yorumların geriye kalanlarını derleyelim dedik.the-hobbit

Selin Gürel ‏(Yer Gösterici/Milliyet Sanat)
“The Hobbit’i tatlı bir nostalji duygusuyla izledik, Jackson yıllar sonra hâlâ formunda. Ama yine de keşke hiç çekilmeseydi. Tolkien’in bir bildiği varmış The Hobbit’i tek kitap olarak kurgularken. Filmi izleme deneyimim çoğunlukla LOTR’den tanıdık izler arayarak geçti.”

Barış Müstecaplıoğlu (Perg Efsaneleri/Şamanlar Diyarı yazarı)
“Hobbit son derece eğlenceli. Daha iyi olabileceği noktalar elbette var ama şu haliyle de müthiş bir görsel şölen, bence kaçırmayın :)”

Murat Özer (Sinema/Arka Pencere)
“Hobbit”in üçe bölünmüş olmasının sıkıntılarını ilk filmden hissetmeye başladık… Sonrası için umudumuzu yitirmeyelim yine de…

Eray Yıldız ‏(Ekşi Sinema)
“Hobbit, DVD ekstralarındaki silinmiş sahnemsi yerleriyle bile kafayı yemiş bir titizliğin, kendini adamışlığın, kusursuzluğun ürünü. Voila!”

Yiğit Değer Bengi (yazar/çevirmen)
“Orta Dünya’ya geri döndük. Bu filmi Yüzüklerin Efendisi’nden önce izleseydik keyiften kendimizi kaybederdik. Bazı aksaklıklar var… Ama kesinlikle görülmeli. Yüzüklerin Efendisi’ni bilen bir öykücünün kaleminden tekrar Hobbit anlatılıyor, bu yönüyle yepyeni bir deneyim ve bu daha sadece ilk film… Küçük, zayıf, sıradan bireyin kendi gerçekliğine mahkum olmadığını, başka dünyaların da mümkün olduğunu fark ederek bir maceraya çıkması hiçbir zaman eskimeyen arketipsel bir dizge.”

Murat Tolga Şen ‏(Öteki Sinema)
“Hobbit’in hikayesi 169 dakikaya yetmeyince hikaye kaçıp kovalamacaya abanıyor. Görsel açıdan zirve ama sıkıldık mı ne?”

Güzin Tekeş (Bizim Kocaeli/Ekşi Sinema)
“‘Hobbit’ uzun süresi ve 3D gözlüklere rağmen keyifle izlenen bi film olmuş, yine de bi ‘Yüzüklerin Efendisi’ değil…”

Kerem Sanatel ‏(Uzunçorap)
“Bir Orta Dünya vatandaşı olarak söylüyorum, Hobbit müthiş olmuş, 169 dakikaya doyamadım. Sıradaki!”

 

kategori:
haber

http://twitter.com/RobotGiskard

ilgili