Uncle Howard: Arşivden Çıkan Hazine


Yönetmen Howard Brookner 70’lerin sonu, 80’lerin başında çağımız sanatının iki önemli figürüyle ilgili iki belgesel çekti. William S. Burroughs ve Robert Wilson…
Yaşadığı dönem, eroin ve AIDS’in yaygın olduğu ve birçok sanatçının bu yüzden hayatını kaybettiği bir dönemdi. 1989’da AIDS nedeniyle 31 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Gay olduğunu korkusuzca açıklayan ilk yönetmenlerden biri olmasının yanısıra birçok önemli figürün yakın dostuydu.

Amcası öldüğünde henüz 7 yaşında olan yeğeni Aaron Brookner, kendisini hayal meyal hatırlasa da onun öyküleri ile büyüdü. Eski evinde garajında kutularda duran kutuların, onun 300 makaradan oluşan film arşivi olduğunu fark ettiğinde de bu keşfini önemli isimlerle paylaştı.

Jim Jarmusch, Tom DiCillo, Sara Driver, Hisami Kuroiwa, Brad Gooch, James Grauerholz ve Robert Wilson, yeğen Brookner’la oturup amcası Howard Brookner’ı anlatmışlar. İçinde William Burroughs, Patti Smith, John Giorno, Allen Ginsberg, Brion Gysin, Paula Court ve Terry Southern gibi isimlerin de bulunduğu arşiv görüntüleri kendilerine eşlik etmiş.