Canavarlar Evreni: Universal’dan Cruise, Depp, Crowe, Bardem’li Sinematik Bir Evren

Marvel 2008 yılında Iron Man‘le başladığı sinematik evrenine 14. filmi de dahil edip gişede aynı başarıyla yoluna devam ediyor. Marvel’ın her filmiyle oldukça iyi hasılatlar elde etmesi diğer stüdyoları da bu evrenin benzerini inşa etmeye itiyor. Mesela Sony, Spider-Man‘den bir evren yaratmaya çalışırken DC kendi evreninde üç filmi geride bıraktı. Fox da X-Men evrenini 2017’de yeni filmlerle genişletecek. Peki Universal ne yapıyor? Universal sinema ve edebiyatın klasikleşmiş canavarlarından bir evren -Canavarlar Evreni- inşa ediyor. Bu canavarlar Frankenstein ve canavarı, Frankenstein’ın gelini, Kurt Adam, Mumya, Görünmez Adam, kişilik bölünmesinden muzdarip Dr. Jeykll ve daha niceleri. Universal bu evrene Tom Cruise’un başrolünü üstlendiği The Mummy yeniden çevrimiyle başladı. Filmin bugün yayınlanan fragmanı aşağıda.

Marvel nasıl ki her filmini birbirine bağlıyorsa Universal da Canavarlar Evreni adını verdiği uzun soluklu serisindeki filmlerini birbirine bağlayacak. The Mummy‘i takip edecek filmlerde Tom Cruise’un görünebileceği söyleniyor. Aynı şey diğer oyuncular için de geçerli. Universal bu yıl The Invisible Man‘in başrolünü Johnny Depp’e, Frankenstein‘ın başrolünü Javier Bardem’e teslim etti. Frankenstein’s Bride filminin başrolü için Angelina Jolie’yi ikna etmeye çalışıyor. The Mummy filmini Depp’in görünmezliği bulan bilim adamını oynayacağı The Invisible Man takip edecek. Bu film gelecek yıl çekilip 13 Nisan 2018’de gösterime çıkarılacak. Serinin üçüncü filmiyse Frankenstein olacak. Bardem bu filmde Frankenstein’ın yarattığı canavarı oynayacak. Henüz iki filmi de kimlerin yöneteceği açıklanmadı. Ayrıca Cruise’u The Mummy dışında hangi filmlerde göreceğimiz ve Bardem’i Frankenstein‘dan önce The Invisible Man‘de görüp göremeyeceğimiz de açıklanmadı. Evreni tasarlayan kişilerden olan, The Mummy‘nin yönetmeni Alex Kurtzman bazı konularda açıklama yaptı.

creature-from-the-black-lagoonKurtzman önce akıllarında bu evren fikrinin olmadığını söyledi. Önce Frankenstein’la Kurt Adam’ı aynı filmde buluşturmayı düşünmüşler, sonra bu konu üzerinde konuşa konuşa böyle bir evren inşa etme noktasına gelmişler. Universal pek çok Kurt Adam, Dracula, Frankenstein filminden sonra bu karakterlerle ne yapacağını bilmediğinden hepsini aynı evrende buluşturma fikrini beğenmiş ve uzun soluklu seriyi başlatmış. Öte yandan Kurtzman, Dracula Untold‘un evrene dahil edilmediğini de söyledi. Hatırlanırsa bu film gösterime girdiğinde hem beklenen hasılatı elde etmemiş (aslında hasılatı 217 milyon dolar, yani iyi, ama ABD’de 56 milyon dolarla batmıştı), hem de kötü eleştiriler almıştı. Dracula‘yı ilerde tekrar çektirirler mi bilinmez ama bu film evrene dahil edilmeyecek. Dolayısıyla Luke Evans tekrar bu rolü oynayamayacak. Evreni tasarlayan ekip şu sıralar evrene dahil edilebilecek diğer klasikleri belirlemeye çalışıyorlar. Creature from the Black Lagoon filminin yeniden çevrimi de 2020’den sonra evrene dahil edilebilir. The Mummy‘e dönersek… 9 Haziran 2017’de vizyona girecek bu filmde Cruise’a mumya/Prenses Ahmanet rolünde Sofia Boutella, Jekyll rolünde Russell Crowe, Annabelle Wallis ve Jake Johnson eşlik ettiler. Cruise her zamanki gibi dünyayı kaostan korumaya çalışacak, olaylar gelişecek.

dracula

Yorumlar

Bir cevap yazın