Usta Yönetmenlerin Gelecek Planları

Playlist sitesi Ridley Scott, Martin Scorsese, Guillermo Del Toro ve Michael Mann’in ilerleyen yıllarda çekecekleri projelerle ilgili bir yazı yayınladı geçtiğimiz günlerde. Biz de meraklıları için bu yönetmenlere bir kaçını daha ekleyerek onların ilerleyen yıllarda çekmeyi planladıkları filmleri kısaca derledik. Tabi “çekilecek” denen ve üzerinde epey çalışılan bazı projelerin bazı nedenler yüzünden çöpü boyladıkları ya da başka bir yönetmene paslandıkları sıkça karşılaşılan bir durum olduğundan aşağıdaki bazı projelere yüzde yüz çekilecek gözüyle bakmamak gerek.

MARTIN SCORSESE: Geçtiğimiz seneye Hugo ile damgasını vuran ve Shutter Island’tan sonra tekrar olumlu eleştirileri toplayan Scorsese’nin önünde epey bir proje duruyor. Bu projeler arasında Silence’ı bu sene çekeceği kesinleşti. Silence’la Scorsese tekrar geçmişe dönecek ve misyonerlerin Japonya’da Hıristiyanlığı yaymaya çalışmalarını anlatacak. Bu misyonerleri yönetmenle üçüncü kez çalışacak olan Daniel Day Lewis, yönetmenle ilk kez çalışacak olan Gael Garcia Bernal ve Benicio Del Toro canlandıracaklar. Film gelecek senenin kışında vizyona girecek. Bu filmden sonra Scorsese favori oyuncusu Leonardo DiCaprio ile tekrar işbirliği yapacak ve şarkıcı-oyuncu Frank Sinatra’nın hayatını Sinatra filminde anlatacak. Bu iki projenin sonrasında hangi projeyi çekeceğini belirlemiş değil. Yeniden çevrim The Gambler, Al Pacino, Robert De Niro, Harvey Keitel ve Joe Pesci’yi buluşturacak gangster filmi The Irishman, Elizabeth Taylor ile Richard Burton’ın fırtınalı aşkını anlatan Furious Love, Amerika’nın başkanlarından Theodore Roosevelt’in hayatını perdeye taşıyacak olan The Rise of Theodore Roosevelt ve Norveçli yazar Jo Nesbo’nun romanından uyarlanacak olan polisiye The Snowman çekmek istediği projeler arasında yer alıyorlar.

MICHAEL MANN: En son Heat’imsi Public Enemies’ı çeken ve pek de olumlu eleştiri alamayan Michael Mann sıradaki projesini belirlemiş değil. Tıpkı Scorsese gibi epey bir projede adı geçiyor ama hangi filmle sinemaya döneceği bilinmiyor. Go Like Hell, sıradaki projesi olarak lanse ediliyor ama resmi bir açıklama yapılmadı. Yönetmen, Go Like Hell’de Enzo Ferrari ile Henry Ford arasındaki motor yarışına odaklanacak. Polisiye-gerilim The Big Stone Grid, ünlü gangster Tonny Accardo’nun hayatını perdeye taşıyacak olan Big Tuna, Paul Haggis’in senaryosunu yazdığı ve John Huston’ın The Treasure of the Sierra Madre’nin yeniden çevrimi Gold, İngiltere kralı 5.Henry’nin Fransa’yla yaptığı savaşa odaklanacak olan Agincourt, 2.Dünya Savaşı sırasında cepheleri gezerken ölen gazeteci/fotoğrafçı Robert Capa’yı anlatacak olan Capa, çekmek istediği projeler. Fark edileceği üzere yönetmen polisiye ve suç filmlerinden vazgeçmiş değil. Bunlardan hangisini çekeceği dediğimiz gibi belli değil. En son Luck dizisinin pilot bölümü için kamera arkasına geçen Mann yeni filmi için biraz daha bekleyebilir.

RIDLEY SCOTT: Prometheus’la bu sene beyazperdeye dönecek olan Scott’ın da çekmek istediği bir hayli proje bulunuyor. Prometheus’un çekimleri sona erdikten sonra yönetmenin adı bir sürü projede anıldı. İngiltere adına Osmanlı topraklarında ajanlık yapan Gertrude Bell’in biyografik filmi Gertrude Bell (Bell’i Angelina Jolie oynayacak), Monopoly oyunuyla ilgili türü belli olmayan Monopoly, Cormac McCarthy’nin romanından uyarlanacak olan The Counselor, İtalya’nın en ünlü ailelerinden Guccilerin hayatını perdeye taşıyacak Gucci ilerleyen yıllarda bir değişiklik olmadığı takdirde çekeceği filmler. Ayrıca en iyi filmlerinden Blade Runner’ın devam filmi de 2014 yılında Scott tarafından kotarılacak. Bu sene kamera arkasına geçmeyi planladığı filmiyse Michael Fassbender’ın başrolünde olacağı The Counselor.

DAVID FINCHER: İki ay önce The Girl with the Dragon Tattoo ile sinemaya dönüş yapan Fincher yeni filmi için bizleri çok bekletmeyecek anlaşılan. Fincher, Jules Verne’in en sağlam romanlarından Denizler Altında 20 Bin Fersah’ı (20.000 Leagues Under the Sea: Captain Nemo) sinemaya taşımaya karar vermişti. Henüz filmle ilgili yeni bir açıklama gelmedi ama eski açıklamalara dayanarak filmin gelecek sene vizyona gireceğini söyleyebiliriz. Fincher, Stieg Larsson’ın Milenyum Üçlemesi’nin ikinci ve üçüncü kitaplarını da çekeceğini açıklamıştı. Lakin ikinci film için biraz daha beklemek gerekecek. Fincher ayrıca Angelina Jolie’li Cleopatra, henüz ayrıntıları belli olmayan, Jason Starr’ın romanından uyarlanacak olan Panic Attack çekmeyi düşündüğü diğer projeler…

STEVEN SPIELBERG: War Horse’la pek de olumlu eleştiriler alamayan Spielberg hızını kesmeden Abraham Lincoln biyografisi Lincoln’ı kotardı. Lincoln filmi bu senenin aralık ayında vizyona girecek. Spielberg de şu sıralar yeni bilim-kurgu filminin hazırlıklarına devam ediyor. Robopocalypse adındaki yeni filmi gelecekte geçecek ve bir robotu anlatacak. Bu filmden sonraysa Hz.Musa’yı konu alacak Moses’ı çekecek. Indiana Jones’un beşincisi, Tintin’in üçüncüsü, Jonathan Nolan’ın senaryosunu yazacağı bilim-kurgu Interstellar kesinleşmiş projeleri. Bunlardan ilk önce Tintin’i çekeceğini söylemek mümkün.

GUILLERMO DEL TORO: 2008’deki Hellboy II: The Gold Army’den beri kamera arkasına geçmeyen Del Toro nihayet geçtiğimiz aylarda yönetmenlik koltuğuna tekrar oturdu. Pacific Rim adını taşıyan filminin çekimlerine devam ederken yeni projelerini de belirliyor. Yönetmen Dr. Jekyll and Mr. Hyde’ın yeniden çevrimine ve Frankenstein ve Pinocchoi uyarlamalarına ilerleyen yıllarda imzasını atacak. Bu filmlerden önce küçük bütçeli Beauty and the Beast’i çekecek. Bu filmin çekimlerine Pacific Rim’in post-prodüksiyon süreçlerini hallettikten sonra başlamayı planlıyor. Ayrıca Hellboy serisinin üçüncü ve son filmi Hellboy 3, süper kahraman filmi Champions ve gerilim filmi The Witches henüz kesinleşmemiş projeleri.

CHRISTOPHER NOLAN: Bu sene Batman serisini sona erdirdiği The Dark Knight Rises’la sinemaya dönecek olan Nolan’ın açıklanmış tek bir projesi bulunuyor. Ünlü yönetmen-yapımcı-işadamı Howard Hughes’un hayatını anlatacak olan Citizen Hughes: The Power, The Money and the Madness filmini muhtemelen gelecek sene çekecek. Yönetmenin bu filminin ayrıntılarını The Dark Knight Rises’ın vizyona girmesinden sonra açıklaması bekleniyor. Muhtemelen sene sona ermeden de filmin oyuncu kadrosu belirlenmiş olur. Ayrıca belirtelim ki olası bir Batman ve Superman filmlerinin yapımcısı ve hikaye yazarı olacağını da belirtelim.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın