WarnerMedia, Friends, The Flash vd Dizilerini Netflix’ten Çekecek

Netflix, Netflix-dışı içerikleri kaybediyor...

TBS ve TNT’nin başkanı Kevin Reilly dün gerçekleşen TCA paneli kapsamında konuşurken “Önümüzdeki beş sene son beş seneye hiçbir şekilde benzemeyecek,” demiş. Bunu dijital platformlar için söylemiş, ki son derece haklı. Son beş seneye damgasını vurup değeri Disney’i yakalayan Netflix bu yıldan itibaren daha ciddi rakiplerle mücadele edecek. Disney, Disney+’ı, Apple Apple TV’yi, Wall-Mart, WarnerMedia, Universal da kendi platformlarını 2019-2020’de erişime açacaklar. Kısacası dijitaldeki savaş daha da kızışıyor.

Tabii artık her stüdyo kendi dijital platformunu kurduğu için tüm içeriklerini diğer dijital platformlardan (Amazon ama özellikle Netflix’ten) çekmeye hazırlanıyorlar. Disney, Netflix’le olan anlaşmasını yenilemedi. Captain Marvel, Netflix’te yayınlanamayacak ilk Marvel filmi olacak. Disney+ erişime açıldıktan, Fox satışı tamamlandıktan sonra Fox, NatGeo, Pixar, Marvel, Walt Disney Animation, Lucasfilm, Searchlight, FX’e ait içerikler Netflix’te izlenemeyecek. Disney bu içerikleri hulu ve Disney+’a taşıyacak. Nitekim Netflix, Marvel dizilerini de arka arkaya iptal ederek artık Disney’le bağların koptuğunu onaylamış oldu.

Bugünkü haberlere göre Netflix, Warner Bros. içeriklerini de 2020 itibariyle kaybedecek. Reilly panelde konuşurken “Friends‘i kendi platformumuzda görmek isteriz,” dedi. Netflix bu dizi için WB’yle 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Friends 2019 boyunca Netflix’te yer alacak ama WB’nin platformu erişime açıldıktan bir süre sonra, 2020’de, artık Netflix’te yer alamayacak. Aynı şey The CW dizileri (The Flash, Riverdale vs) için de geçerli. Reilly bu dizileri de platformuna taşımak niyetinde. Yani Netflix önümüzdeki iki yılda başka stüdyoların/kanalların içeriklerini anlaşmalar sona erdiğinde yayınlayamayacak gibi görünüyor. Bunu öngören Netflix son birkaç yıldır orijinal içeriklerinin sayısını artırmaya çalışıyor. Öte yandan WB’nin platformu 2019’un son çeyreğinde erişime açılacak. Disney+ ve Apple TV sadece aileyle birlikte izlenebilecek içerikler hazırlarken WB çocuklara ve ailelerin yanı sıra yetişkinlere ve gençlere de dönük içerikler hazırlıyor.

Platformda HBO, TNT, The CW, New Line Cinema, Warner Bros., TBS, Adult Swim, Cartoon Network, Looney Tunes içeriklerine yer verilecek. Yüzüklerin Efendisi, Wedding Crashers, Caddyshack, Casablanca, A Star is Born, Wonder Woman, 300, Dirty Harry, The Hangover ve daha pek çok film bu platformda izlenebilecek. Tabii DC’den yeni içeriklere de yer verilecek. Bu arada “İçerikler sonsuza dek platformda kalmayacak, bazı içerikler miadını doldurduğunda platformdan çıkarılacak, yerine yenileri eklenecek. Çünkü üzerinde çalışabileceğimiz pek çok içeriğimiz mevcut” denmiş. Yani ileride WB platformunda miadını dolduran bir içerik Netflix’e tekrar satılabilir, bekleyelim görelim.

kategori:
haber

ilgili