Wendy And Lucy: Küçük Gerçek Arayışı

Birkaç yıla kadar sinemanın tamamen üç boyuta döneceğini tellallar konuşadursun, halen yalın filmlerin insanın sınırlı ama sonsuz varlığında dolanıyor olması umut verici. Stanislaw Lem’in de değindiği gibi: kimileri kendini bilmeden büyük gerçekler peşinde koşadursun, birkaç kişi hala küçük gerçek arayışında mutlu. Jonathan Raymond‘ın Train Choir isimli hikayesinden uyarlama Wendy and Lucy. Yönetmen Kelly Reichardt, 2006’da oldukça ses getiren Old Joy filminde olduğu gibi yine Jonathan Raymond’la birlikte yazmış bu filmi de. Fakat Reichardt’ın bugüne kadar en çok izlenen filminin Wendy and Lucy olmasının sebeplerinden biri de muhakkak, Brokeback Mountain’daki performansıyla Oscar’a aday gösterilen Michelle Williams.

Michelle Williams’ın film çekimleri öncesinde saçlarını 2 hafta yıkamaması, çekimler boyunca bacaklarını tıraş etmemesi, makyajsız oynaması ve tırnaklarını temizlememesi ya da çekimler sırasında arabada yatıp kalkması magazin malzemesi gibi gelebilir. Fakat yönetmen Reichardt’ın Wendy rolünü Williams’a teslim ederken içinde bulunduğu ikircikli durumun başarıyla sonuçlanması, bunların sonucu. Ayrıca yukarıdaki fotoğraftaki Wendy’nin Michelle Williams olduğunu söylemeseler tahmin edemezdim.

Wendy’yi Michelle Williams oynuyor; Lucy ise köpeği. Old Joy filminde iki eski arkadaşın kamp yapmak amaçlı buluşmasından, amerikan siyasetine dair bir film çıkaran Reichardt, Wendy ve Lucy’de ise, köpeğiyle Alaska’ya  yolculuk yapan bir kadının hikayesinden sosyal ilişkileri irdeliyor. Wendy’nin arabasının bozulması ve akabinde köpeği Lucy’nin kaybolmasının ardından filmin gerçek akışının başladığı söyleniyor.

Old Joy’un yarattığı sükseyi yakalayamadığı konuşulan film hakkında yapılan eleştiriler yine de hep olumlu yönde. Şu ana kadar Cannes, Toronto, New York gibi pek çok festivalde gösterimi gerçekleşen filmi 2008’in en iyileri arasında gösterenler bile var. Böyle bir bağımsız yapımın Türkiye’de gösterime girme ihtimali düşük fakat belki bir festivalde bu şansı yakalarız. Ya da torrentlerde buluşuruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın