White Hotel: Bir Hollywood Laneti!

white-hotel-brittany.jpg

Lanetler ve uğursuzluklarla dolu korkutucu şehir efsaneleri Hollywood’un en sevdiği konuların başında gelir. Sadece bu efsaneleri film yapmaka kalmazlar, birbirlerine anlatmayı da çok severler.

Vanity Fair yazarlarından Karina Longworth, Brittany Murphy’nin zamansız ölümünden sonra kaleme aldığı yazısında bu lanetlerden birini bir kez daha hatırlattı. Longworth, The White Hotel isimli “lanetli senaryonun” öyküsünü okuyucularıyla paylaştı.

The White Hotel 1981de D.M.Thomas tarafından yazıldı. Amerikan modern edebiyatının önemli isimlerinden biri sayıldı. Kitap, bir otelde Sigmund Freud’la buluşan bir opera şarkıcısının terapi seanslarını anlatıyordu. Geleceği gördüğünü iddia eden musevi genç kadın, kendisinin büyük bir soykırımda öleceğini de Freud’a aktarıyordu. Kitap, sinema dünyasında da büyük ilgi gördü ve yönetmenler teker teker sıraya girmeye başladı.

Kitabın haklarını ilk olarak büyük bir para ödeyerek Barbara Streisand satın aldı. Ancak kitabı iyi okumadığını fark eden Streisand, D.M.Thomas’ın kaleme aldığı vahşi seks sahneleri nedeniyle filmden vazgeçti. Kitabın Streisand’a zararı, kaybettiği büyük miktarda para oldu.

Ardından Bernardo Bertolucci sıraya girdi. Bu senaryoyla ilgilenmek Bertolucci’ye uğurlu geldi ve Son İmparator’la Oscar ödüllerini topladı.

İlk iki denemeden sonra D.M.Thomas kitabı kendi prodüktörlüğüyle filme almak istedi. Yönetmen olarak konuştuğu Terrence Malick, önemli bir hastalık geçirdiği için bu proje de yattı.

Sırada David Lynch vardı. Başrol için Isabella Rosselini’yi düşünüyordu. Rosselini ve Lynch, film başlamadan önce büyük bir kavga etti. Lynch versiyonunun senaristi Dennis Potter da kısa bir süre sonra ölünce Lynch de “White Hotel”i çekemeyenler kervanına katıldı.

Senaryoyu eline alan bir sonraki yönetmen Emir Kusturica oldu. Aynı tarihlerde Yugoslavya bölündü ve savaş başladı. Kısacası sonuç yine hüsran oldu. Filmi çekmeye niyetlenen Pedro Almodovar ve David Cronenberg de yaşadıkları maddi zorluklar nedeniyle hayalkırıklığı yaşayan önemli yönetmenler arasına katıldılar.

2006 yılında sırada bir yönetmen veya prodüktör değil, bir senarist vardı. Simon Monjack, 2006 yılında prodüktör Susan Stewart Potter’la 20 milyon dolar ödeyerek kitabın haklarını satın aldı. Monjack, projeye hazırlanırken hayatının kadınıyla tanıştı ve 2007de evlendi. Simon Monjack, White Hotel’in öncesinde başka bir film, “Factory Girl”ün yazar kadrosunda yer aldı. Filmin başarısının ardından “White Hotel”i yazmaya ve çekmeye hazırdı. Hazırlıklar başladı. Monjack’in başrol oyuncusu için düşündüğü isim eşi Brittany Murphy’den başkası değildi….

White Hotel’in Laneti’nin bu bölümünde ne olduğunu hepimiz üç gün önce yaşanan trajik ölümle öğrendik. Tüm bu lanet “Bleak Hotel: The Hollywood Saga of The White Hotel” isimli bir kitaba bile konu olmuş durumda… Bakalım “lanet” veya “tatsız tesadüfler silsilesi” ne kadar sürecek ve White Hotel film olmayı başarabilecek mi?

white-hotel.jpg


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın