Wim Wenders’tan 3D Mimarlık Belgeseli


Avatar ve Scorsese’nin Hugo’su bir yana 3D’nin en iyi ve anlamlı bir şekilde kullanıldığı filmlerden biri Wim Wenders’ın “Pina”sı oldu. 3D sayesinde, çağımızın en büyük sanatçılarından birinin sihrini daha gerçekçi bir şekilde paylaşmayı başaran Wim Wenders bu teknolojiyi kullanmaya devam edecek.

Wenders son röportajlarında “Çok uzun sürecek, diğer filmlerimi çekerken de devam edeceğimiz ve yine 3D’yi kullanacağımız bir film üzerinde çalışmaya başladık. Mimarlık konusuna çocukluğumdan beri büyük bir ilgim var. Dünyanın en önemli mimarlarıyla tanışma, uzun uzun konuşma şansı yakaladım. Kafamda proje hazır ancak zaman ve titiz bir çalışma lazım.” sözleriyle yeni filmini anlatıyor.

Wenders “Şimdiye kadar çok başarılı mimari belgeselleri seyrettim. Ama hepsinde teknolojinin kısıtlılığından dolayı birşeyler eksikti: Alan duygusu. Şimdi elimizde 3D var. İnsanları gösterdiğimiz binanın içine sokabiliriz. Dünyanın en önemli yapılarını tüm ayrıntılarıyla seyirciye aktarabiliriz” cümleleriyle heyecanını yansıttı.

Wenders’ın uğraştığı diğer iki proje ise “Everything Will Be Fine” isimli Bjorn Olaf Johannessen senaryosu ve Ryu Murakami’nin “Miso Soup” isimli romanının sinemaya aktarılması.


Leave a Reply