Wolfgang Petersen, Sinemaya Bir Uyarlamayla Dönüyor

İlk dönemlerinde "Das Boot", "In the Line of Fire" ve "Outbreak" gibi başarılı işlere imza atan ama bu başarısını son dönemlerinde devam ettiremeyen Alman yönetmen Wolfgang Petersen sinemaya dönüyor....

İlk dönemlerinde “Das Boot”, “In the Line of Fire” ve “Outbreak” gibi başarılı işlere imza atan ama bu başarısını son dönemlerinde devam ettiremeyen Alman yönetmen Wolfgang Petersen sinemaya dönüyor. Yönetmen 2004 yılında pek de başarılı bulunmasa da büyük bütçeli savaş filmlerinin önünü açan “Troy” ile gündeme oturmuştu. Bu filmden iki sene sonra ise “Poseidon” ile sinemalara dönmüş ama bir kez daha ağır eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulamamıştı. Altı yıllık suskunluğunun ardından Petersen sinemaya bir roman uyarlamasıyla dönecek.

Söz konusu roman ülkemizde geçen ay İthaki Yayınları’nca satışa çıkarılan “Yaşlı Adamın Savaşı” (Old Man’s War). John Scalzi’nin kaleme aldığı bu roman insanların yıldızlara ulaşabildiği, yaşanabilecek gezegen sayısının az olduğu, insanlarla uzaylılar arasında uzun yıllardır süregelen bir savaş yüzünden gençlerin hayatlarının çekilmez bir hale geldiği, dünyadaki kaynakların belli bir kitlenin elinde olduğu bir dünyayı anlatır. Epey başarılı bulunan bu romanı Paramount Pictures öncülüğünde Petersen hayata geçirecek. Filmin senaryosunu “Road To Perdition” ve “The Wolfman”ın senaristi David Self kaleme alacak. Kitabın konusu ise şu şekilde:

John Perry önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.

İyi haber, insanların nihayet yıldızlara ulaşmış olmaları. Kötü haberse uzayda yaşamaya uygun gezegenlerin nadir bulunması -tabii bir de bu gezegenler için bizimle savaşmaya hazır uzaylı ırkların olması. Biz de o yüzden savaşıyoruz. Dünya’dan çok uzaktaki bu acımasız, kanlı, sonu gelmez savaş onlarca yıldır devam ediyor. Dünya izbe bir gezegen. Kaynaklarımızın çoğu Koloni Savunma Güçleri’nin elinde ve herkes emeklilik yaşına geldiğiniz zaman onlara katılabileceğinizi biliyor. KSG genç insanlar değil; onlarca yıllık bilgi ve beceri birikimi taşıyan insanlar istiyor. Bir daha dönmemek üzere Dünya’dan götürüleceksiniz. Askerde iki sene savaşacaksınız. Ve hayatta kalırsanız binbir güçlükle kazanılmış gezegenlerin birinde kendinize ait bir yuvaya kavuşacaksınız. John Perry bu anlaşmayı kabul ediyor. Nelerle karşılaşacağını bildiğini sanıyor. Fakat evden pek çok ışık yılı ötedeki gerçek savaş, onun hayal edebileceğinden çok ama çok daha zor -ve kendisinin zamanla neye dönüşeceği daha bile garip.

kategori:
haber

ilgili