Wong Kar Wai’den The Grand Master


wong-kar-wai.jpg

My master Wong Kar Wai, dövüş sanatının önemli figürlerinden Ip Man’in hayatını anlattığı filmiyle yakında ortaya çıkacak. Uzun süredir Lady from Shangay projesi ne olacak diye beklerken karşımıza otobiyografik bir aksiyon filmi ile çıktı. Aksiyon kelimesi Hong Kong’lu üstat için ne kadar doğru kullanılabilir emin değilim. Filmi görmeden karar vermek zor. Ashes of Time’ın biçimi düşünüldüğünde ne demek istediğim anlaşılabilir.

Bruce Lee’nin de hocası olan Ip Man yakın zamanda başka bir Uzakdoğu filminde daha Wilson Yip tarafından perdeye aktarılmıştı. Wing Tsun tekniğinin yaratıcısı olan Ip Man varlıklı bir aileden gelmesine rağmen kendisini tamamen dövüş sanatına adamış ve itibarını bu şekilde ortaya çıkarmış. Kung-Fu ile temel benzerlikler içeren Wing Tsun hareketlerde ki serilik bağlamında değişiklik arz ediyor.

Wong Kar Wai neden böyle bir işe kalkıştı bilemiyorum ama hiçbir şey filmi merakla beklememe engel olamayacak gibi görünüyor. Grand Master’ı oynayacak olan Tony Leung ise bir diğer ilgi sebebi. Leung, Hong Kong medyasına Wing Tsun üzerine uzun süredir çalıştığını ve filmin haziran ayında gösterime girebileceğini söylemiş. Ayrıca, filmin Wilson Yip ve Kar Wai sinemalarındaki farklı yetenek ve güçlü yanlardan dolayı çok farklı olacağını da başka bir söyleşisinde belirtmiş. Days of Being Wild’dan beri üstadın esas adamı olan aktöre Zizi Zhang eşlik edecek.

the-grand-master.jpg

Kişisel beklentim, filmin şiirsel ve aksiyon yönü sınırlı bir film olacağı yönünde. Tamamen yanılıyor da olabilirim. Görüntü yönetiminde her ne kadar Doyle’u görmek istesek de bir başka ismi görüyoruz. En son Seven Pounds’ta kameranın arkasına geçen Philippe Le Sourd, üstadın hikayesini görselleştirecek. Aksiyon kareografileri de daha önce Kill Bill ve Matrix’te çalışmış olan Woo-ping Yuen’e ait.

Filmin hikayesini de kendi kaleme alan Wong Kar Wai, büyük ustanın oğlu Ip Chun ile uzun süreli görüşmelerde bulunmuş. Uzakdoğu dövüş sanatları ve Wong Kar Wai sineması; umarım bu karışım ters tepmez.


Leave a Reply