Xavier Dolan: Godard Değil Sautet


Indiewire’dan Ryan Lattanzio’ya konuşan Xavier Dolan birçok konu hakkındaki görüşlerinin yanısıra Godard hakkındaki fikirlerini de paylaştı.

Dolan, “Geçtiğimiz yıl Cannes Jüri Özel Ödülü’nü Godard’la paylaşmaktan mutlu musun?” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

“Pek birşey hissetmedim. Ödül kazandığımız için mutlu oldum, Jane Campion filmimi sevdiği için sevindim, büyük bir gurur duydum. Ancak çok Godard filmi seyretmedim, bende çok izi yok. Pierrot Le Fou’yu seyretmiştim ve sevmiştim ama iki saat sonra unuttuğumu fark ettim. Ben farklı bir ekolün hayranıyım”

SAUTET02

Dolan, Godard’ın kendisine hitap etmediğini söyledikten sonra esas sevdiği yönetmeni de açıkladı:

“Eğer o dönemin filmlerini sorarsanız size Claude Sautet derim. Kendi zamanında ve yaşadığı süre içinde çok takdir edilmedi. Ama 10-11 başyapıt çekip ayrıldı aramızdan. Godard’ın devrimci olduğunu biliyorum ama şimdi izlerken Sautet’nin filmlerinin ne kadar modern, Godard’ın da ne kadar eski geldiğini görüyorum. Tarihsel olarak Godard bir kahraman, bunu biliyorum ama benim kahramanım değil, hepsi bu. Ben oyuncuları, klasik ve tutucu hikaye anlatım tarzını seviyorum. Duyguları seviyorum. Heyecanı yüksek kriz sahnelerini ve sinemanın duygularıma hitap etmesini seviyorum. Godard bana böyle konuşmuyor”


Leave a Reply