Xavier Dolan’dan John F. Donovan İtirafları

Xavier Dolan, daha 25 yaşında eleştirmenlerce göklere çıkarılan 5 filmle dünya sinemasının yeni yıldızlarından biri olarak görülüyordu. 2016’da It’s Only the End of the World ile ilk acı eleştirilerini aldı. İlk ingilizce filmi The Death and Life of John F. Donovan’ı Toronto’da izleyici ile buluşturdu ve bu sefer daha sert eleştirilerle sersemledi.

Dolan, açık yürekli sözlerle John F. Donovan’da yaptığı yanlışları sıraladı ve ders alacağını belirtti:

“Hayatımda ilk kez başlangıçtan sonuna kadar sorunlu bir süreç yaşadım. Film için para bulmaktan, post prodüksiyona ve hatta daha sonrasına kadar. Tabi ki sorun yaratan insanları teker teker anlatmak şık değil. Ve aslında ne olursa olsun filmin son halinden memnunum. Çok zor seçimler yaptık ama sonuçta mutluyum”

“Bir insan ve bir sanatçı olarak yaşayabileceğim bütün hayal kırıklıklarını yaşadım. İlk kez büyük bir bütçeyle film çektim. İki kıtada çok parçalı bir çekim süreci yaşadık ve ingilizce çektik. Kendi cahilliğim, deneyimsizliğim, iradesizliğimle yüzleştim. Her şey benim için yeniydi. Kendi mutfağımın güvenli ortamından çıktım ve çok zorlandım.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın