Yeni Gösterim: Omar M’a Tuer (Roschdy Zem)

Fransa’da bu hafta gösterime giren Omar M’a Tuer (Omar Beni Öldürdü/Filmin ismindeki gramer hatası bilerek yapılmış) özellikle kuzey afrika asıllı yönetmenlerin son yıllarda sık sık başvurduğu “politik” sinemanın güzel bir örneği…

Birçok filmde oynadığı başrollerle yakından tanıdığımız Roschdy Zem’in ikinci yönetmenlik denemesi “Omar M’a Tuer” bir cinayet ve ardından gelen davanın hikayesini anlatıyor. 1991’de Fransa’nın Grasse bölgesinde işlenen cinayette, evin duvarına kanla “Omar beni öldürdü” yazıldığı için, evin arap asıllı bahçıvanı tutuklanmış ve mahkemenin ardından 18 yıl hapishanede yatmıştı.

Olayın aslı bugün hala bilinmiyor. Omar Raddad’ın hiçbir motivasyonu olmadan cinayet işlediğine büyük bir çoğunluk inanmıyor. Olayın savcılık ve savunma tarafının da duvardaki yazı dışında sağlam kanıtlar ortaya koyamadığı davada, Raddad’ın sadece göçmen olduğu için suçlu bulunduğu tezi de doğruluk kazanıyor.

Film, konusunun ilgi çekiciliğinin yanısıra, iki büyük oyuncu Sami Bouajila ve Denis Podalydès’in de karşılıklı döktürdüğü bir yapım.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın