Yerli Sinemada Yeni Açılımlar


Yeni Sinema Hareketi Basın Toplantısı

Bir grup yapımcı ve yönetmen bir araya gelerek sinema sektörünün sorunlarına karşı ortak tavırla hareket etmek ve sorunlara çözüm geliştirmek amacıyla “Yeni Sinema Hareketi”ni kamuoyuna duyurdu.

Türkiye sineması son yıllarda gerek film üretimindeki artışla gerekse de uluslararası başarılarıyla yükselişini sürdürürken, bir yandan da sektörel ve yapısal sorunlarına odaklanmış görünüyor. Bu konuda en önemli aşamalardan biri kabul edilen Türkiye Sinema Reformu’nun yapılması için Türkiye Sinema Konseyi adıyla çalışmalar yapan BİROUY, SİNEBİR, BSB, FİLMYÖN, FİLMMOR, İKSV, SİNESEN gibi meslek ve sektör kuruluşlarının çalışmalarının ardından bu kez de 29 sinemacı “Yeni Sinema Hareketi” adıyla ortak bir tavır etrafında toplandıklarını açıkladı.

Aralarında Reha Erdem, Derviş Zaim, Yeşim Ustaoğlu gibi uluslararası üne sahip yönetmenlerin de olduğu Yeni Sinema Hareketi’nin katılımcılarının büyük çoğunluğu ilk filmini çekmiş genç kuşak yapımcı ve yönetmenlerden oluşuyor.

Yerelden evrensele

29 Mart Salı günü Ortaköy’deki Feriye Sineması’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Hüseyin Karabey, bu hereketi oluşturan sinemacıların öncelikle sinemayı bir sanat olarak gördüklerini ve bu hareketle üretim yapan kişiler arasındaki işbirliğini arttırarak, evrensel değerlerle uyumlu bir sinema kültürünün yerleşmesine katkıda bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi. Hareketin şu an için uzun metraj sinema filmi üreten yönetmen ve yapımcılardan oluştuğunu ifade eden Karabey, bir yılı aşkın süredir toplantılar yaparak fikir alışverişlerinde bulunduklarını, sinemada yaşanan gelişmeleri, sorunları ve olası çözümleri tartıştıklarını belirtti.

Yamaç Okur da Türkiye’de sinemanın giderek daha da üretkenleştiğini söyledikten sonra ”İlk filmlerini üreten sinemacıların yanısıra bizi cesaretlendiren, önümüzde yeni bir yol açan usta yönetmenlerimiz de dünya çapında her geçen gün daha da büyük başarılara imza atıyor. Filmlerimiz giderek daha fazla seyirciyle buluşuyor. Biz de sinemamızın bu dönemecinde bir arada olduğumuzu ve üretmeye devam edeceğimizi duyurmak istiyoruz.” diyerek hareketin en önemli noktalarından birisinin film üreticileri arasındaki dayanışma olduğunun üzerinde durdu.

Daha sonra söz alan İnan Temelkuran da hareketin amacının yeni polemikler, yeni karmaşalar, yeni kırgınlıklar yaratmak olmadığını; hedeflerinin sinemanın daha düzeyli, daha eşitlikçi, daha şeffaf ve demokratik bir ortamda yapılması için yola çıktıklarından bahsetti. Bu anlamda, her türlü baskıcı ve sansürcü güce karşı, farklı seslerin kendini özgürce ifade edebileceği bir üretim ortamı yaratmak için mücadele edeceklerini söyledi.

İnan Temelkuran ve Özcan Alper

Sinematek ruhu geri geliyor

Yönetmen Özcan Alper film üretiminin sıkıntılarının yanıda filmlerinin seyirciyle hak ettiği şekilde buluşamasının da çok önemli bir sorun olduğunu, bu nedenle de filmlerin daha çok seyirciyle buluşabilmesini amaç edindiklerini anlattı ve Sinematek ruhu taşıyacak alternatif gösgerim mecraları yaratmak ve ülke çapında yaygınlaştırmak gibi bir hedefleri olduğunu söyledi. Bu amaçla Yeni Sinema Hareketi olarak 23 Nisan – 10 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda Yeni Sinema Günleri adında film gösterimlerine başlayacaklarını müjdeledi.

Yeni sinema akımı değil, ortak tavır

Toplantının soru-cevap kısmında gelen sorular üzerine Yeni Sinema Hareketi temsilcilerinin sinemanın bir “sanat” olduğu önkabulüne sahip insanlar olmalarına rağmen, hareketin kültürel ve estetik bir ortak anlayışın şekillendirdiği bir “akım” olmadığının altı özellikle çizildi.

Yine gelen bir soru üzerine bu hareketin mevcut meslek örgütlerine bir alternatif olmadığı, bilakis bu hareketin aynı zamanda, meslek örgütlerinin çalışmalarına katkıda bulunmak ve perspektif kazandırmak gibi bir hedefinin olduğu belirtildi.

Yıllık film üretim sayısı 80 civarına gelen yerli sinema sektörünün hala 5-10 film üretilen köhne yıllardaki yapıda olduğu ve bu durumun pek çok çarpıklığı ve haksızlığı da beslediği görüşünde olan Yeni Sinema Hareketi’nin Türkiye’de Sinema Reformu’nun gerçekleştirilmesi ve Türkiye Sinema Merkezi’nin kurulması gibi çalışmalar da elini taşın altına koymaya hazır olduğu belirtildi.

Bakınız.com olarak Yeni Sinema Hareketi’nin, hem nitelikli filmlerin ve üretim biçimlerinin artması hem de nitelikli izleyicinin çoğalması konularında uzun soluklu faydalar getirecek güce erişimesini umuyoruz.

Yeni Sinema Hareketi’ni başlatan sinemacılar şu isimlerden oluşuyor:

Haşmet Topaloğlu, Serkan Acar, Özcan Alper, Belma Baş, Mahmut Fazıl Coşkun, Serkan Çakarer, Sevilay Demirci, Murat Düzgünoğlu, Özgür Doğan, Mehmet Eryılmaz, Orhan Eskiköy, Reha Erdem, Pelin Esmer, Tolga Esmer, Selim Evci, Aslı Filiz, Hüseyin Karabey, Nida Karabol, Seyhan Kaya, Yamaç Okur, Sırrı Süreyya Önder, Nadir Öperli, Belmin Söylemez,  İnan Temel Kuran, Seyfi Teoman, Tarık Tufan, Yeşim Ustaoğlu, Emre Yeksan ve Derviş Zaim.


3 responses to “Yerli Sinemada Yeni Açılımlar”

  1. Türk sinemasının çok çok daha iyi yerlere gelmesini can-ı yürekten istiyoruz. Son zamanlarda çekilen Türk filmlerinin kalitesi de bunun gerçekleşeceği yönünde umutları arttırıyor. Başarılı olmalarını, dünya çapında bir “Türk sineması” tanımını yatarmalarını diliyorum.

  2. sistemsizlik ve mantaliteler degismedikce Turkiye de sinema hic bir sekilde guclu ve iyi olmaz maalasef. isterlese yepyeni sinema hareketi kursunlar sistem olmadikca bir sey olmaz…

  3. sistem ve mantelitenin değişebilmesi için belki de bu tip hareketlere ihtiyaç vardır. .çok güzel hareketler bunlar.. :-)

Leave a Reply