Yönetmenlerin Sıradaki Filmleri

Dünya sıralamasında her filmi merakla beklenen yönetmenlerin sıradaki filmleri hangileri olacak?

MARTIN SCORSESE: Bu yılın aralık ayında Silence filmini izleyeceğimiz Scorsese’nin sıradaki projesinin The Irishman olduğu kesinleşmişti. Scorsese altı yıl önce açıkladığı bu uyarlama filmini sonunda çekecek gibi görünüyor. Çekimlere 2017’nin baharında başlamayı planlayan Scorsese bu filminde Robert De Niro ve Al Pacino’yla çalışacak. Joe Pesci’yse yönetmenin teklifini reddetmişti. Onu ikna edip edemediklerini yakında öğreniriz. Şimdilik De Niro ve Pacino’ya kimlerin eşlik edeceği bilinmiyor. Scorsese, Silence‘ı gösterime çıkardıktan sonra projeyle ilgili daha fazla haberlerin gelmesini umuyoruz. Suç türündeki The Irishman bir sıkıntı çıkmazsa 2018 kışında gösterime girecek.Director Martin Scorsese arrives at The Royal Premiere of his film Hugo at the Odeon Leicester Square cinema in London

DAVID FINCHER: Şu sıralar Netflix dizisi Mindhunter‘ın prodüksiyonuyla meşgul olan Fincher kariyerine Brad Pitt’li World War Z 2‘yla devam edebilir. Edebilir diyorum, çünkü Fincher’ın Brad Pitt’in teklifini kabul edip etmediği henüz açıklanmadı. Fincher dostu Pitt’in teklifini kabul ederse hem 2008’den yedi yıl sonra tekrar Pitt’le çalışmış, hem de ilk zombi filmini çekmiş olacak. Fincher’ın şimdilik başka bir film projesi yok.

JAMES CAMERON: Ne yazık ki Cameron uzunca bir süre Avatar dışında film çekmeyecek. Bilindiği üzere Cameron dört Avatar filmi daha çekmeyi planlıyor. Serinin ikinci filmini 2017’de çekip 2018’de vizyona sokacak. Diğer filmleriyse 2020, 2022 ve 2023’te gösterime çıkaracak. İlk filmin oyuncu kadrosunu sıradaki dört filmde de göreceğiz. Senaryoları tamamlayan Cameron, Avatar serisini bitirdikten sonra hayatının 25 yılını (1998 – 2023) bu seriyle geçirmiş olacak. Dileriz ilk filmden daha iyi filmlere imzasını atar da başka filmler çekmediği için yarattığı hayal kırıklığı az olur.

ANG LEE: Uyarlama filmi Billy Linn‘le iyi eleştiriler alamayan Ang Lee türden türe atlamaya devam edecek. Pek çok türde film çeken Lee 2017’de boks türüne de el atacak. Thrilla in Manila adını verdiği filminde Muhammed Ali’yle Joe Frazier’ın boks tarihine giren çekişmeli mücadelesine odaklanacak. Deneyimli senarist Peter Morgan’ın kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosu henüz oluşturulmadı. Lee çekimlere yüksek ihtimalle 2017’nin ilk yarısında başlayacak. Filmi 2018 kışında izleyeceğiz.

ASGHAR FARHADI: Le Passe filmini Fransa’da Fransızca dilinde çeken Farhadi, İran’a dönüp çektiği Forushande‘den sonra bir kez daha yurt dışına çıkacak. Farhadi adını açıklamadığı yeni filmini İspanya’da, Pedro Almodovar’ın yapımcılığında çekecek. Usta yönetmen başrolleri Penelope Cruz-Javier Bardem çiftine teslim etmişti. Cruz-Bardem çifti birkaç hafta içinde Escobar filminde rol alacakları için Farhadi yüksek ihtimalle çekimlere 2017’den önce başlayamayacak. Halbuki planı çekimlere bu yılın kışında başlamaktı. Ne yazık ki filmin konusu henüz açıklanmadı. Almodovar, Cruz, Bardem, Farhadi’yi buluşturacak bu filmi heyecanla bekliyoruz.

guy-ritchie-to-direct-1930s-romance-empire-rising-headerGUY RITCHIE: King Arthur filmini tamamlamak üzere olan Ritchie’nin kariyerine hangi filmle devam edeceği henüz kesinleşmedi. İki gün önce Disney’in Aladdin filminin yönetmenliğini Ritchie’ye teklif ettiği açıklanmıştı. Ritchie teklifi kabul ederse kariyerinde ilk kez bir Disney filmi/animasyon uyarlamasına imzasını atmış olacak. Film, Disney’in 1992’de vizyona soktuğu aynı adlı animasyondan uyarlanacak.

JAMES GRAY: Genelde suç türünde filmler çekip aile bağlarına odaklanan Gray de yeni filmini tamamladı. Charlie Hunnam ve Robert Pattinson’lı The Lost City of Z filmi Nisan 2017’de vizyona girecek. Bu filmi bilimkurgu türündeki Ad Astra takip edecek. Gray kariyerinin ilk bilimkurgu filminin hazırlıklarına devam ediyor. Ad Astra‘yı 2017’de çekmeyi planlayan Gray bu filmin tamamının uzayda geçeceğini açıkladı.

BEN AFFLECK: Justice League‘in çekimlerini tamamlayan Affleck’i bu yıl Live by Night ve The Accountant filmlerinde izleyeceğiz. Live by Night‘ın senaristlik ve yönetmenliğini de üstlenen Affleck’in elinde iki proje bulunuyor. İlki Batman filmi. Bu film 2018’de vizyona gireceği için tahminimizce Affleck önceliği bu filme verecek. Daha önce açıklandığı üzere filmin kötü kahramanı Deathstroke olacak. Karakteri Joe Manganiello oynayacak. JK Simmons ve Jeremy Irons da filmde rol alacaklar. Affleck’in diğer projesi Agatha Christie’nin romanından uyarlanacak Witness for the Prosecution. Matt Damon’ın yapımcılığını üstleneceği filmi Christopher Keyser kaleme alacak. Tahminimizce Affleck bu filmi Batman‘den sonra çekecek.

STEVEN SPIELBERG: Spielberg pek ara vermeden film çekmeye devam edecek. Arka arkaya Bridge of Spies ve The BFG filmlerini çeken Spielberg bu yaz bilimkurgu filmi Ready Player One‘ın çekimlerine başlamıştı. Bu filmin çekimlerini tamamlayan Spielberg kariyerine dönem filmi The Kidnapping of Edgardo Mortara‘yla devam edecek. Oscar Isaac ve Mark Rylance’lı bu filmi 2017’nin başlarında çekip 2017’nin sonlarına doğru vizyona sokmayı planlıyor. Film Yahudi bir çocuğun kaçırılıp Hıristiyanlaştırılmasını anlatacak. Bu filmi 2018’de çekeceği, Harrison Ford’lu Indiana Jones 5 takip edecek. Ready Player One‘ıysa 30 Mart 2018’de izleyeceğiz.

CLINT EASTWOOD: Son iki filmiyle gişede başarılı olan Eastwood sıradan insanların kahramanlıklarını anlatıp militarizmi övmeye devam edecek. American Sniper filminde iki yüz Iraklıyı öldüren, psikolojik açıdan rahatsız bir askeri, Chris Kyle’ı kahramanlaştıran Eastwood kariyerine Sully filmiyle devam etmişti. Bir pilotun motorları arızalanan uçağı kimse zarar görmeden nehre indirmesini konu alan bu filmi Impossible Odds takip edecek. Somali’ye giden kadın işçinin korsanlarca kaçırılıp çölde 93 gün boyunca tutsak edilmesini, 93 gün sonra Amerikalı askerlerce kurtarılmasını konu alan bu filmi 2017’de çekecek.

jacques-audiard

JACQUES AUDIARD: Dheepan filmiyle Cannes’dan Altın Palmiye ödülünü kazanan Fransız yönetmen Jacques Audiard şu sıralar ilk Amerikan filminin hazırlıklarına devam ediyor. Audiard, Patrick Dewitt’ın The Sisters Brothers adlı romanını perdeye uyarlayacak. John C. Reilly’nin yapımcılığını ve başrolünü üstleneceği filmde Joaquin Phoenix’in de rol alacağı açıklanmıştı. Çekimlere ne zaman başlanacağı açıklanmadı.

ABDELLATIF KECHICHE: La vie d’Adale filmiyle Altın Palmiye ödülünü kazanan Kechiche yeni filminin çekimlerine başladı. Mektoub is Mektoub adını verdiği dramasının konusunu ve oyuncu kadrosunu açıklamadı. Filmin en azından oyuncu kadrosunun yakın zamanda açıklanmasını umuyoruz. Yüksek ihtimalle Kechiche filmini Cannes 2017’ye hazır hale getirebilecek.

NURİ BİLGE CEYLAN: Altın Palmiye ödüllü yönetmenlerden devam edelim. Kış Uykusu‘yla büyük ödülü kazanan Ceylan da yeni filminin çekimlerine başladı. Ahlat Ağacı adını verdiği filminde kitabını yazmaya çalışırken babasının yarattığı sorunlarla uğraşan bir adamı ve babasıyla ilişkisini anlatacak. Hazar Ergüçlü dışında filmde kimin rol aldığı açıklanmadı. Ceylan filmini Cannes 2018’e yetiştirecek. Biz de yüksek ihtimalle sonbaharda izleyebileceğiz filmi.

MEL GIBSON: “S… Yahudiler” dediği için Hollywood’tan dışlanan, on yıl boyunca film çekemeyen ve bu süre zarfında iyi filmlerde oynayamayan Gibson’ın çilesi sona erdi. Başrolünü üstlendiği Blood Father, yönetmenliğini üstlendiği Hacksaw Ridge‘le genelde olumlu eleştiriler alan Gibson yönetmenliğe Hz. İsa’ya odaklanacak devam filmi Resurrection‘la devam edecek. Bu filmi ne zaman çekeceği henüz açıklanmadı. Gibson şu sıralar Sean Penn ve Natalie Dormer’lı dönem filmi The Professor and the Madman‘de rol alıyor. Ocak ayındaysa ajanı oynayacağı aksiyon filmi Every Other Weekend‘in çekimlerine başlayacak. Gibson’ın yöneteceği ve rol alacağı filmleri bunlar.

JUSTIN KURZEL: Assassin’s Creed‘i tamamlayan Justin Kurzel kariyerine The Siege filmiyle devam edecek. Gerilim türündeki bu film, 2008’de Pakistan’ın çeşitli bölgelerine saldırıp onlarca kişiyi katleden teröristlere odaklanacak. Kurzel bu filminde pek çok bölgede gerçekleştirilen saldırıların sadece Mumbai’deki Taj Mahal Palace Hotel’indeki bölümüne odaklanacak. Yönetmen çekimlere 2017’de başlayacak.

joe wrightJOE WRIGHT: Pan‘la epey kötü eleştiriler alan ve sıradaki filmi Darkest Hour‘ı bu yüzden neredeyse yapamayacak duruma gelen Wright neyse ki projesini çekebilecek. Wright 24 Kasım 2017’de vizyona girecek bu filminde Gary Oldman, John Hurt, Kristin Scott Thomas, Ben Mendelsohn ve Lily James’le çalışacak. Film, İngiltere başkanı Winston Churchill’in 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcında Hitler’le mücadelesini anlatacak. Buram buram Oscar kokan projenin Oldman’a ikinci adaylığını getirmesi planlanıyor. Çekimlere yıl sona ermeden başlanacak.

DUNCAN JONES: İlk büyük bütçeli bilimkurgu filmi Warcraft‘la kariyerinin en kötü eleştirilerini alan genç yönetmen (çok da genç değil gerçi, 46 yaşında!) Duncan Jones sıradaki filminin çekimlerine başladı. Jones bu kez daha düşük bir bütçeyle, Moon’un izinden giden bir film çekiyor. Mute adını verdiği filminin Moon’la bağlantılı olacağını söylemişti. IMDb’deki kesinleşmemiş bilgiye göre Sam Rockwell, Moon‘dan sonra tekrar Sam Bell adlı astronotu oynayacak. Rockwell’ın çok az görüneceğini belirtelim. Filmin başrolleri Alexander Skarsgard, Paul Rudd ve Justin Theroux’nun. Theroux filmin kötü kahramanını, Skarsgard barmen Leo’yu, Rudd Amerikalı cerrahı oynuyorlar. Film günümüzden 40 yıl sonrasında Berlin’de geçip Leo’nun yaşam nedeni olan bir kızı bulma çabalarını konu alıyor.

GEORGE CLOONEY: Son filmiyle kötü eleştiriler alan yönetmenlerden diğeri Clooney. The Monuments Men adlı filmi epey kötü eleştiriler almıştı. Üç yıllık aranın ardından yönetmen setlere döndü ve 6. filmi Suburbicon‘ın çekimlerine başladı. Coen Kardeşlerin kaleme aldıkları bu filmin başrolleri Matt Damon, Oscar Isaac, Josh Brolin, Julianne Moore’a teslim edilmişti. Suç komedisi türündeki film 1950’lerde Suburbicon adlı sakin kasabada geçiyor, bir ailenin şantaj, intikam ve ihanet dolu olaylarını konu alıyor. Filmi 2017’de izleyeceğiz.

YORGOS LANTHIMOS: Çektiği her filmle iyi eleştiriler alan Yunanlı yönetmen Yorgos Lanthimos sıradaki filmi The Killing of a Sacred Deer‘in çekimlerini iki-üç ay içinde tamamladı. Bu filminde Colin Farrell ve Nicole Kidman’la çalışan Lanthimos bu filminde bir aileyle bir cerrahın ve eşinin gerilimli öyküsünü anlatacak. Lanthimos bu filmi tamamladıktan sonra, 2017’de kostümlü draması The Favourite‘in çekimlerine başlayacak. Olivia Colman, Rachel Weisz ve Emma Stone’lu bu film, Kraliçe Anne’in dönemine odaklanacak.

JASON REITMAN: Son üç filmi Young Adult, Labor Day ve Men, Women & Children‘la ile ortalama eleştiriler alan, hatta son iki filmi sessiz sedasız gösterime giren Reitman kariyerine annelikle ilgili bir komedi filmi olan Tully‘yle devam ediyor. Reitman bu filminde Young Adult‘ın senaristi Diablo Cody, başrolü Charlize Theron’la tekrar çalışıyor. Theron’a Mackenzie Davis ve Mark Duplass eşlik ediyorlar. Theron bu kez bir anneyi oynuyor. Filmi 2017’de izleyeceğiz.

paul thomas anderson

PAUL THOMAS ANDERSON: Pek sevdiğimiz yönetmen Anderson arayı uzatmadan kariyerine devam edecek. Adını ve ayrıntılarını açıklamadığı yeni filmi 1950’lerin Londrası’nda geçip moda sektörüne odaklanacak. Filmin başrolüyse en son Lincoln‘de oynayan Daniel Day-Lewis’in. Aktör, Anderson’la There Will Be Blood‘tan yıllar sonra ikinci kez çalışacak. Dileriz ortaya kaliteli bir film çıkar.

ROMAN POLANSKI: Usta yönetmen Polanski sonunda setlere dönecek. Polanski, Based on a True Story adını verdiği yeni filminde eşi Emmanuelle Seigner ve Eva Green’le çalışacak. Senaryoyu Olivier Assayas’ın yazdığını belirtelim. Film, Delphine de Vigan’ın Fransızca romanından uyarlanacak. Polanski çekimlere kasım ayında Paris’te başlayacak. Film bir yazarın son romanı piyasaya sürüldükten sonra bir hayranıyla başının derde girmesini konu alıyor. Assayas yönetmenlik kariyerine Idol’s Eye adlı suç filmiyle devam etmeyi planlıyor.

FATİH AKIN: Son filmi Tschick‘le Almanya’da çok iyi hasılat elde eden ve iyi eleştiriler alan Fatih Akın kariyerine Aus dem Nichts (In the Fade) ile devam edecek. Filmin hazırlıklarına devam eden Akın bu filminde Diane Kruger’la çalışacak. Ne yazık ki filmin konusu açıklanmadı.

ALFONSO CUARON: En son Gravity filmini çeken, bu filmden sonra setlere dönmeyen Alfonso Cuaron nihayet verdiği arayı noktalayacak. Cuaron önümüzdeki aylarda yeni filminin çekimleri için sete çıkacak. Filminin adını açıklanmadı. Fakat konusunu biliyoruz. Cuaron’un yeni filmi 1970’lerin Meksikası’nda geçip orta sınıftan bir ailenin yaşamına odaklanacak. Filmin görüntü yönetmenliğini Emmanuel Lubezki üstlenecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın