Sandalye İle Güreş Tutanlara

zeki-okten.jpg

Sinemayı niye seviyoruz?
Niye perdelerin, ekranların karşısına geçip filmler izliyoruz?
Niye kendimizi gerçeklikten koparıp, iki saat başkasının yazdığını, çektiğini, hayallerini, gerçeklerini, rüyalarını, emeğini, yeteneğini, güzelliğini, çirkinliğini, korkusunu, sevincini yaşamayı bu kadar çok istiyoruz?
Niye bazen sadece bir sahne, bize yaşamı, insanı ve herşeyi anlatıyor?

Zeki Ökten, sevdiği ve uğrunda hayatını geçirdiği işini yaparken bu soruların yanıtlarını hiç düşündü mü, amacı bu sorulara yanıt vermek miydi, bilemiyoruz ve bilemeyeceğiz. Ama geride bıraktığı onlarca filmden ve yüzlerce sahneden hemen hemen hepsi bu sorulara verilen yanıtlardı.

Ölümünün ardından Ökten sinemasına şöyle bir göz gezdirdiğinizde “İşte sinema bu, bunun için perdelerin, ekranların karşısına geçiyorum, bunun için gerçeklikten kopmak bana zevk veriyor” diyebileceğiniz birçok sahneye rastlamanız mümkündü.

İnsanlar “usta” sıfatını çok kolay elde edemezler. Memlekette birçok sıfat çok ucuzlasa da ustalık mertebesi biraz daha farklıdır. İnsanlar sadece bir insanın yeteneğine, görgüsüne, işini yaparken gösterdiği hünere değil, o insana kimlerin “usta” dediğine de bakarlar. Bizlere birçok yeni yönetmen, oyuncu, sinema emekçisi kazandıran Zeki Ökten sineması bu özelliğiyle ülkemiz sinemasında başlı başına bir okul sıfatını hak ediyordu.

Hayatı boyunca medya denen meretten uzak durmayı seçti. Kendisini gazete-dergilerde değil, kitaplarda ve filmlerinde anlatmayı tercih etti. İnsanlar size “Niye sinema?” diye sorduğunda, “İşte bak, bu film, bu sahne yüzünden?” diyebileceğiniz birçok görüntüyü arkasında bıraktı.

Düttürü Dünya’nın en akıldan sahnelerinden birinde belki de tüm sinemayı, sinemaya duyulan sevgiyi ve kendi sinema yaşamını özetleyiverdi.

[dailymotion xbkfho]

Teşekkürler Büyük Usta…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın