Zil, Şal ve Gül: Son Dönemin En İyi Hispanik Aşk Filmleri

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind” güzeldi ama artık yetmiyor değil mi? Sinema hoşbeşlerinde dikkat çekmeni sağlamıyor. Veya hoşlandığın kızla muhabbeti başlatmak için ‘My Blueberry Nights’la girizgâh yaptığın günler geride kaldı. “Jude Law öpücüğü diye bir şey varmış! Biliyor musun?” dediğinde artık “Aaa öyle mi? Nasıl oluyor? Deneyelim mi?” cevabını almıyorsun!

Bakınız’dan dev hizmet! Sadece 30 kupona bile değil. Hemen aşağıda. Hispanik sinemasından Eternal – neyse işte adını hiç tamamlayamadığımız o film – Sunshine’ın muadili olan 5 romantik komedi!

Tabii ‘komedi’ dediğime bakma. El atında mendil bulundurmakta fayda var çünkü romantik komedilerde sık sık yaşandığı gibi bazı bölümlerde ‘romantik’ kısım ağır basacak ve o mendiller lazım olacak. Ama önce bir not: Seçim tamamen yazarın enfüsi tercihleri olup, “Şu film niye yok?” minvalinde yorumlar yalnızca tebessümle karşılanacaktır!

5- Medianeras (2011): Yan duvarlar… Güncel bir You’ve Got Mail; Arjantin’in 500 Days of Summer’ı; içini ısıtacak bir film. Mekân, mimarisine ilişkin bilmediğimiz özellikleriyle Buenos Aires. Mariana ve Martin birbirini (henüz) tanımayan iki komşu… Defalarca birbirlerini pas geçiyorlar. Peki, bir araya gelmelerini sağlayan şey ayrılığın ta kendisi olacak mı? 95 dakikanı kesinlikle boşa harcamış olmazsın. Gustavo Taretto aynı zamanda bir reklâm yönetmeni ve bu özelliği filme renk katıyor. Hikâye güzel, çekim güzel, 3 puan çok güzel…

4- Sin ton ni sonia (2003): Kalbini ve diğer bazı hayati organlarını çalacak bir film! Meksika’nın kara mizahı, organ mafyası, Çin mafyası, Amerikan polisi, FBI, CIA, psişik güçler… Ne ararsan var. Ve tabii ki birkaç çift de aşk! Yazan ve yöneten Carlos Sama… Sin ton ni son “tamamen mantıksız, absürt” anlamında bir deyim. Filmin adı bundan türetilmiş. Sonia ise bildiğin Sonia… Anla işte, kızın adı!

3- Pagafantas (2009): İzledikten sonra “arkadaş kalalım” lafından nefret edeceksin! ‘Arkadaş kalmak’ bir adama bu kadar işkence çektirir mi arkadaş! Hayalindeki kadını buldun ama o seni ‘arzulanan erkek’ değil ‘biraları ısmarlayan erkek’ olarak görüyor! Sabırla bekliyorsun. Yer, İspanya – Bask Bölgesi’nin yalnız ve güzel şehri Bilbao. Yönetmen Borja Cobeaga. Esas oğlan Chema, esas kız Claudia… How I Met Your Mother’cıysan The Sexless Innkeeper bölümünü hatırlatacak diyerek ‘spoiler’ verebilirim.

2- A mi me gusta (2008): Bol yemekli, leziz bir Venezuela filmi… Margarita’nın İngiltere’de ünlü bir aşçı olma rüyası, hudut dışı edilmesiyle son bulur. Kalbi kırık, hüzünlü bir halde Venezuela’ya döner. Ama ünlü İngiliz ‘şef’ Paul’ün de Venezuela’ya gelmek üzere olduğunu bilmemektedir. Margarita’nın yeniden hayal kurmaya başlayacağı günler yakındır!

1- El mismo amor, la misma lluvia (1999): Aynı aşk, aynı yağmur… Hollywood’un halen yapamadığını yönetmen Juan Jose Campanella 13 sene önce yaptı. Suni olmayan, yapmacık olmayan bir aşk filmi çekti! Jorge ile Laura’nın 20 yıla yayılan aşk hikâyesi… Mendiller en çok bu filmde gerekecek. En güzelinden Soledad Villamil, en yakışıklısından Ricardo Darin var. Arjantin Sineması’na Giriş 101. Henüz izlemediysen derhal 1 numaralı amfiye. Seçmeli değil zorunlu!

Yorumlar

Bir cevap yazın