Zizek’ten Bu Sefer “The Pervert’s Guide to Ideology” Geliyor

2006'da Slavoj Zizek'le beraber "The Pervert’s Guide to Cinema"yı çeken Sophie Fiennes, serinin "Ideology" bölümünün çekimlerini de tamamladı....

2006’da birlikte The Pervert’s Guide to Cinema’yı çekmişlerdi. Zizek, zeka dolu gözlemlerini aktarmış, Fiennes ise mükemmel bir kurgu ve dekor anlayışıyla belgeseli daha da seyredebilir hale getirmişti.

İkili The Pervert’s Guide to Ideology’yi de tamamladı. Belgeselin büyük bir bölümünü İrlanda’da Ardmore stüdyolarında çektiler, çeşitli çekimler için yine Avrupa ve ABD’yi dolaştılar. Fiennes, Zizek için özel olarak “The Sound of Music”, “Taxi Driver”, “The Dark Knight” ve “Titanic” dekorlarını yarattı. Belgeselin başlığı “Ideology” olsa da sinema yine Zizek’in söylediklerinde çok önemli bir yer oynayacak. 90 dakikalık yeni film, psikoanaliz ve sinemayı kullanarak neye inandığımızın, nasıl davrandığımızın şekillenmesini araştıracak.

Hazır Zizek’ten konuşma fırsatı ele geçirmişken düşünürün Occupywallstreet gösterilerindeki konuşmasını biraz geç de olsa aktaralım:
(Yanındaki insanların Zizek’in söylediklerini bağırarak tekrarlamasının nedeni New York’ta izinsiz megafon kullanımının yasak olması; böyle bir çözüm bulmuşlar)

kategori:
haber

ilgili

  • Over Your Cities Grass Will Grow

    Ralph ve Joseph Fiennes’in kızkardeşi Sophie Fiennes’in 1990’lı yıllarda başladığı belgesel sinemacılık yaşamı bir süredir geniş bir çevre tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle Slajov Zizek’le birlikte hayata geçirdiği “The...